گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت Reviewed by Momizat on . گزارشی کوتاه از سرکوب . اعدام و نقض حقوق بشر در شهرهای مختلف ایران از روز شنبه ۷ دی تا روز جمعه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ کیهان نوین: این گزارشی کوتاه از جنایات حکومت سرکو گزارشی کوتاه از سرکوب . اعدام و نقض حقوق بشر در شهرهای مختلف ایران از روز شنبه ۷ دی تا روز جمعه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ کیهان نوین: این گزارشی کوتاه از جنایات حکومت سرکو Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » top » گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

 

گزارشی کوتاه از سرکوب . اعدام و نقض حقوق بشر در شهرهای مختلف ایران از روز شنبه ۷ دی تا روز جمعه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸

کیهان نوین: این گزارشی کوتاه از جنایات حکومت سرکوبگر در هفته که گذشت . در افشا گری جنایات این حکومت اعدامی تلاش کنیم .

اعدام

اعدام دست‌کم ۲ زندانی در زندان‌های مختلف در هفته ای که گذشت
صبح روز چهارشنبه ۱۱ دی‌ماه حکم اعدام دست‌کم ۲ زندانی در زندان‌ رجایی شهر کرج به اجرا درآمد. این دو زندانی به نام های حسین غلامی ۲۸ ساله و سامان دوستی ۳۰ ساله به اتهام قتل در جریان نزاع خیابانی به اعدام محکوم شده بودند.

بازداشت‌ها

از اعتراضات آبان ماه که منجر به کشته شدن حدود ۱۵۰۰ نفر به دست نیروهای امنیتی شد، مقامات ایران همواره از بازداشت‌های جدید خبر داده‌اند.
روز شنبه ۷ دی ماه، عوامل نیروی انتظامی اعلام کردند که ۳۶ شهروند در ارتباط با اعتراضات آبان در استان‌های کرمان، فارس، البرز و تهران تحت عنوان «لیدر و عوامل اغتشاشات» بازداشت شدند. بر اساس گزارشهای نیروی انتظامی ۱۳ نفر در کرمان و ۱۱ نفر در کازرون، ۵ نفر در ساوجبلاغ و ۷ نفر نیز در تهران، تحت عناوینی از جمله «لیدر و عامل اغتشاشات» شناسایی و بازداشت شدند.
همچنین در یک گزارش دیگر فرمانده انتظامی استان قم اعلام کرد که روز شنبه ۷ دی‌ماه ۱۴ شهروند در قم بازداشت شدند. وی مدعی شد که این افراد متعلق به ۲ شبکه تبلیغی بودند که علیه نظام فعالیت می‌کردند.
فرمانده انتظامی شهرستان نجف آباد نیز از بازداشت سه شهروند در نجف آباد خبر داد. وی مدعی شد: این افراد در بستر فضای مجازی اقدام به دعوت و تشویق مردم به شرکت در تجمعات می‌کردند که توسط پلیس فتا شناسایی و بازداشت شدند.»
جانشین فرمانده انتظامی استان گلستان نیز در همین روز از بازداشت یک شهروند خبرداد و گفت: «یک شهروند به دلیل انتشار فراخوان تجمعات غیرقانونی در کلاله بازداشت و به مراجع قضائی تحویل داده شد.

روز یکشنبه ۸ دی‌ماه فرمانده انتظامی ویژه غرب استان تهران از بازداشت ۱۲نفر در شهرهای شهریار، اسلامشهر و بهارستان خبر داد. به گفته او ۴ نفر در بهارستان و ۸ نفر در شهریار و اسلامشهر، تحت عنوان «لیدر و عوامل اغتشاشات» شناسایی و بازداشت شدند.
جانشین فرماندهی انتظامی استان فارس نیز از بازداشت یک شهروند در ارتباط با اعتراضات مردمی آبان ماه در شیراز تحت عنوان «عامل اغتشاشات» خبر داد.

روز شنبه ۷ دی سعید خزایی شهروند زاهدانی در پی مراجعه به دادگاه بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهر منتقل شد.

او در رابطه با فیلمی که از حضور او در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه ضبط شده بود به دادگاه این شهر فراخوانده شده بود.

لیلا تیراندری، مسئول سابق کمیته زنان شاخه کردستان حزب وحدت ملی روز شنبه ۷ دی‌ماه به ستاد خبری اداره اطلاعات شهرستان سنندج احضار و سپس بازداشت شد. بازداشت این فعال حقوق زنان در حالی صورت گرفته است که حدود دو هفته پیش در تهران تحت عمل جراحی کلیه قرار گرفته بود و وضعیت جسمانی‌اش نامناسب گزارش شده است.

روز یکشنبه هشتم دی‌ماه، سهراب رحیمی، فعال مدنی اهل کرمانشاه بدون ارائه مجوز قانونی توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافت. نیروهای اطلاعاتی به منزل شخصی این فعال مدنی یورش برده و پس از تفتیش منزل و ضبط بخشی از وسایل شخصی از جمله لپ تاپ ، گوشی و کتابهای او، وی را با خود بردند.

شامگاه روز یکشنبه هشتم دی‌ماه، دو شهروند کُرد به نام‌های سامان میرکی و لقمان فیضی اهل سنندج توسط نیروهای اطلاعاتی بدون ارائه مجوز قانونی بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل شدند.

روز یکشنبه ۸ دی ماه همایون بهمنی فعال محیط زیست و شهروند ساکن سنندج که با اتهامات «ارتباط با یکی از احزاب کرد مخالف نظام»، «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» توسط دادگاه تجدید نظر استان کردستان در مجموع به تحمل ۲ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان سنندج منتقل شد.

روز دوشنبه ۹ دی فرمانده انتظامی گیلان مدعی شد که در اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی ۱۰ نفر از اراذل و اوباش استان دستگیر شدند.

روز سه شنبه ۱۰ دی ماه نیما صفار سفلائی، نویسنده و فعال مدنی ساکن شهرستان گرگان از توابع استان گلستان که پیش از این به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به دلیل انتشار پستهائی در حساب کاربری خود به حبس محکوم شده بود پس از مراجعه به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب گرگان بازداشت و جهت تحمل حبس خود به زندان گرگان منتقل شد.
در هفته‌ای که گذشت یک شهروند ساکن شاهین شهر از توابع استان اصفهان در پی یورش ماموران پلیس امنیت به منزل شخصی وی بازداشت شد که از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

روز سه‌شنبه ۱۰ دی یک شهروند کُرد اهل سنندج به نام فرامرز غفوری از سوی نیروهای اطلاعاتی بدون ارائه مجوز قانونی بازداشت شد. عصر روز سه‌شنبه نیروهای اطلاعاتی به محل سکونت این شهروند در دماوند یورش برده و برخی از وسایل شخصی وی را نیز ضبط و با خود بردند.

در هفته‌ای که گذشت یک شهروند کرد به نام عبدالرحیم نظری اهل کرمانشاه به اتهام « همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران» توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین فرماندار پاوه اعلام کرد که ۷ نفر در این شهرستان به اتهام «وابستگی به سرویس های جاسوسی» بازداشت شدند. این افراد از سوی نیرو‌های اداره اطلاعات و نیروهای هنگ مرزی بازداشت شدند.

روز چهارشنبه ۱۱ دی سپیده فرهان، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه ۹۶، بازداشت و جهت تحمل دوره محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد. خانم فرهان پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود و این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۲ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

شامگاه پنج‌شنبه ۱۲ دی ۲۳ نفر از شهروندان در یک مهمانی خصوصی در شهرکرد با دستور مقام قضایی بازداشت شدند.

احضاریه‌ها

مدیران چند کانال و گروه تلگرامی در علی آبادکتول در استان گلستان احضار شدند. اتهام مطروحه علیه آنان « توهین و افترا، نشر اکاذیب، تشویش اذهان عمومی و ایجاد اختلاف قومیتی» عنوان شده است. دادستان استان گلستان ضمن اعلام این خبر با اشاره به افزایش نظارت بر فضای مجازی در آستانه انتخابات گفت:«با کسانی که با تخریب، توهین و افترا امنیت و آرامش شهرستان را مخدوش کنند، برخورد می‌شود».

اذیت و آزار و فشار بر زندانیان

-در شیراز بازداشت شدگان در جریان اعتراض آبان ماه تحت شکنجه و فشار قرار دارند. همچنین خانواده ها تحت فشار و تهدید قرار دارند که از رسانه‌ای کردن موضوع فرزندان خود خودداری کرده و سکوت پیشه کنند. شمار زیادی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری آبان به نقاط پرت و به دور از انظار مثل کارخانه های متروکه که پیش از این در تصاحب سپاه بوده، منتقل شده اند. از جمله این اماکن می توان به کارخانه مخابرات واقع در چهارراه زمزم و کارخانه آزمایش در جاده شیراز- مرودشت نام برد. بازداشت شدگان تحت فشار قرار دارند که مصاحبه تلویزیونی کرده و اعتراف کنند که «در قبال پول و وعده مالی دست به آشوب زده و برانداز هستند.

-زندانی سیاسی سعید سنگر در معرض پرونده سازی جدید قرار گرفته است. این درحالی است که حدود یکسال و نیم از زمان پایان محکومیتش گذشته است. دستگاه قضاییه از طریق بازجویی و احضار وی می‌خواهد علیه این زندانی سیاسی پرونده سازی کند و با صدور حکم جدید مانع از آزادی او شود. براساس ابلاغیه ای که روز سه‌شنبه ۱۰ دی به وی ابلاغ شد این زندانی باید ظرف ۱۰ روز آینده وکیل خود را به شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه معرفی کند در غیر این صورت وکیل تسخیری برای او تعیین می‌شود.
سعید سنگر از قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران بوده و ۱۹ سال از عمر خود را بدون حتی یک روز مرخصی استعلاجی و درمانی در زندان گذرانده است.

-رئیس زندان رجایی شهر کرج الله کرم عزیزی و معاون وی حسن قبادی برغم اینکه در تماس تلفنی با پدر حمزه درویش، زندانی سیاسی اهل سنت جهت ملاقات با آنها و رهایی فرزندش از انفرادی به وی پاسخ مثبت داده بودند اما هنگامی که این پدر رنجدیده از تالش به امید دیدار با فرزندش راهی کرج می‌شود، به او اجازه ملاقات ندادند.

-زندانی سیاسی ابراهیم خلیل صدیقی همدانی در اعتراض به عدم رسیدگی به بیماری‌اش در اعتصاب غذا به سر می‌برد. این زندانی محبوس در زندان ارومیه به بیماری دیابت مبتلا است و به رغم نیاز فوری برای مراجعه به پزشک در خارج از زندان، اما از اعزام وی به بیمارستان، ممانعت به عمل آورده می شود. انسولین ضروری برای این زندانی در زندان وجود ندارد و قابل دسترس نیست و به همین علت انگشتان پای این بیمار سیاه شده و در معرض از بین رفتن است.

صدور احکام

-روز یکشنبه ۸ دی حسن سعیدی فعال کارگری و از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به دلیل حضور در تجمعات اعتراضی روز جهانی کارگر طی حکمی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به اتهام « اخلال در نظم عمومی» ،«اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و ممنوعیت استفاده از وسائل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه به مدت ۲ سال و همچنین ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه ها و دسته جات سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم شد.

-شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی، محمد شریف سالم، متهم سیاسی محبوس در زندان ارومیه را به ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد. این حکم روز یکشنبه ۸ دی ماه در زندان به وی ابلاغ شد.

دادگاه انقلاب سنندج هوشمند علیپور زندانی سیاسی کُرد اهل سردشت را به اعدام و محمد استاد قادر، زندانی سیاسی کُرد اهل سقز را به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد.

-روز یکشنبه ۸ دی ماه، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلیل آباد در استان خراسان رضوی از صدور حکم جایگزین حبس برای یک متخلف محیط زیست در این شهرستان خبر داد. بنا بر گفته وی متهم به چهار ماه حبس محکوم شده بود که این رای دادگاه کیفری شهرستان خلیل آباد، با ۵۴۱ ساعت خدمت عمومی آبیاری فضای سبز مجموعه ورزشی این شهرستان در مدت دو سال جایگزین شد.

-رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای تالش، از صدور حکم جایگزین حبس برای یک متهم ۵۰ ساله در این شهرستان خبر داد و گفت که وی به ۲۷۰ ساعت کار جمع آوری زباله از حاشیه جاده های این شهرستان بدل از ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. این فرد متهم است که زباله خانگی و ضایعات ساختمانی را در حاشیه جاده می‌ریخت.

-رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هشترود، از صدور حکم جایگزین حبس برای ۲ نفر از متخلفین به نگهداری سلاح شکاری غیرمجاز، خبر داد و گفت که متهمان به ۴۰۰ ساعت خدمات عمومی رایگان به نفع محیط زیست بدل از ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

-دادگاه تجدیدنظر استان تهران سه عضو کانون نویسندگان ایران را مجموعا به ۱۵ سال و شش ماه زندان محکوم کرد. بر اساس رای صادره که روز شنبه ۷ دی ماه به وکلای مدافع آنان ابلاغ شده است، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی، دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هر یک به ۶ سال حبس تعزیری و کیوان باژن به ۳ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند. این شهروندان پیشتر در دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۱۸ سال حبس محکوم شده بودند.

-۱۶تن از زندانیانی که سال گذشته در زندان شیبان اهواز دست به اعتصاب زده بودند، توسط دادگاه کیفری شهرستان باوی هر یک به تحمل سه سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده اند.
-روز دوشنبه ۹ دی دادگاه تجدید نظر استان فارس حکم دادگاه انقلاب اقلید در مورد سه نوکیش مسیحی به نام‌های «محمدرضا رضائی، اصغر صالحی و یک نوکیش مسیحی با نام نامشخص» را عینا تایید کرد و هر یک از این سه تن را به اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق ترویج مسیحیت صهیونیستی» به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

-کامران شهیدی، شهروند بهایی ساکن کرج توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ۵ سال حبس تعزیری و ضبط اموال محکوم شد.

-رسول چلداوی از اهالی اهواز و زندانی محبوس در زندان مرکزی اهواز که در آبان ماه سال گذشته توسط مأموران امنیتی بازداشت‌شده بود، طی حکمی از سوی دستگاه قضایی به ۵ سال و نیم زندان محکوم شد.

-دادگاه کیفری ۲ شهر اشنویه دو شهروند کُرد به نام‌های عادل سالم‌فرد فرزند صنعان و عبدالواحد علی‌نژاد فرزند محمد را به اتهام « عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران و تبلیغ علیه نظام » به ٩ سال حبس تعزیری محکوم کرد. براساس حکم صادره، عبدالواحد علی‌نژاد به شش سال حبس تعزیری و عادل سالم‌فرد به سه سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

من صدای زندانیان سیاسی و عقیدتی هستم .

تعداد نوشته ها : 2802

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا