حمایت گروه انشعابی طالبان از پروژه خط لوله تاپی Reviewed by Momizat on . گروه انشعابی طالبان به رهبری "ملا محمد رسول"، حمایتشان را از پروژه "تاپی" که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی در سطح منطقه می‌باشد اعلام کرد. کیهان نوین: "ملا گروه انشعابی طالبان به رهبری "ملا محمد رسول"، حمایتشان را از پروژه "تاپی" که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی در سطح منطقه می‌باشد اعلام کرد. کیهان نوین: "ملا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » حمایت گروه انشعابی طالبان از پروژه خط لوله تاپی

حمایت گروه انشعابی طالبان از پروژه خط لوله تاپی

حمایت گروه انشعابی طالبان از پروژه خط لوله تاپی
 

گروه انشعابی طالبان به رهبری “ملا محمد رسول”، حمایتشان را از پروژه “تاپی” که یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی در سطح منطقه می‌باشد اعلام کرد.

کیهان نوین: “ملا عبدالمنان نیازی” معاون سیاسی این گروه طالبان گفت “تاپی” یک پروژه ملی است و این گروه طالبان برای تأمین امنیت آن تلاش خواهد کرد.

معاون سیاسی طالبان افزود: «تاپی، پروژه ملی است. تمام پروژه‌هایی که در این وطن مصرف میشود از حیثیت و اعتبار زیاد برخوردار است و هرکس باید از این پروژه دفاع کند چون این پروژه‌ها برای حیات و آینده وطن ما مفید واقع می‌شود. من با افتخار می‌گویم که عزت همه ما در این پروژه است».

در همین حال، “محمدآصف رحیمی” والی هرات از اعلام حمایت این گروه طالبان از پروژه “تاپی” استقبال کرد و گفت که چنین موضع‌گیری طالبان بر تأمین امنیت پروژه ها تأثیر مثبت خواهد داشت.
رحیمی افزود: «امیدوارهستیم که تمام افغان‌ها بدون در نظرداشتن که از کدام ولایت‌اند، کدام قشرند در کدام معادلات سیاسی قرار دارند، از همچون برنامه ملی حمایت بکنند».

پروژه “تاپی”، لوله انتقال گاز است که ١٨١٤  کیلومترمربع طول دارد و قرار است کشور  ترکمنستان از طریق این لوله، گاز را به کشورهای افغانستان، پاکستان و هند صادر کند.
از این پروژه به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های اقتصادی در منطقه یاد میگردد.

این شاخه گروه طالبان به رهبری “ملا محمد رسول”، اولین گروه از مخالفان مسلح دولت افغانستان میباشد که حمایتش را از پروژه تاپی اعلام کرده است.

 ملا محمد رسول کیست؟
براساس گزارش‌ها، “ملا محمد رسول” یکی از فرماندهان پیشین جهادی علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق میباشد، ۵٢ سال سن دارد و از قوم نورزی پشتون افغانستان است که با “ملا محمد عمر” رهبر پیشین طالبان، روابط نزدیک داشت.

ملا محمد رسول در زمان رژیم طالبان در افغانستان، هفت سال والی “نیمروز” این کشور بود که با حمله آمریکا در افغانستان او به کشور ایران فرار کرد؛ سپس از ایران اخراج شد سرانجام در کابل پایتخت افغانستان دستگیر گردید و چهار سال از سوی دولت افغانستان زندانی بود. بعد از رهایی از زندان کابل دوباره فعالیتش را علیه دولت افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور آغاز کرد. وی پس از مرگ “ملا محمد عمر” رهبر پیشین طالبان، چهره رسانه‌ای شد و سر زبان‌ها افتاد.

وقتی شورای رهبری طالبان، مرگ “ملا محمد عمر” رهبر پیشین این گروه را در سال ٢٠۱۵ رسمآ تأیید کرد، این گروه دچار بحران رهبری شد و اختلافات شدید میان اعضای شورای رهبری گروه بوجود آمد.
بعد از کشمکش‌ها، سرانجام شورای رهبری طالبان، “ملا اخترمحمد منصور” را جانشین “ملا عمر” تعیین کرد که “ملا محمد رسول” اولین فرمانده این گروه بود که مخالفتش را علیه ملا منصور اعلام کرد.

“ملا رسول” در سال ٢٠۱۵ گروه انشعابی طالبان را تشکیل داد و در ولایت فراه در غرب افغانستان تحت یک سخنرانی اعلام موجودیت کرد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

آتیئست ....- گمراه تر از گمراه کسی است ک ب جای ترک دین دینش را عوض میکند..... ما همه بشر بودیم!... تا اینکه نژاد! ارتباطمان را برید!! مذهب! از یکدیگر جدایمان ساخت!! سیاست! بینمان دیوار کشید!! و ثروت! از ما طبقه ساخت 👤صادق هدايت

تعداد نوشته ها : 2455

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا