ابراز بی اطلاعی مجدد جمهوری اسلامی از سرنوشت رابرت لوینسون Reviewed by Momizat on . بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، گفته است که جمهوری اسلامی از سرنوشت رابرت لوینسون مأمور سابق پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) که واشنگتن می گوید بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، گفته است که جمهوری اسلامی از سرنوشت رابرت لوینسون مأمور سابق پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) که واشنگتن می گوید Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » ابراز بی اطلاعی مجدد جمهوری اسلامی از سرنوشت رابرت لوینسون

ابراز بی اطلاعی مجدد جمهوری اسلامی از سرنوشت رابرت لوینسون

ابراز بی اطلاعی مجدد جمهوری اسلامی از سرنوشت رابرت لوینسون
 

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، گفته است که جمهوری اسلامی از سرنوشت رابرت لوینسون مأمور سابق پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) که واشنگتن می گوید ۱۱ سال پیش در جزیره کیش ناپدید شد بی اطلاع است.

کیهان نوین: قاسمی روز شنبه (۱۰ مارس) در تهران به خبرنگاران گفت: “جمهوری اسلامی در گذشته بارها اعلام کرده است که این فرد در یک مقطعی به ایران سفر کرده و سپس از ایران خارج شده است و پس از ترک خاک ایران نیز دیگر هیچگونه اطلاعی از سرنوشت وی ندارد.”

قاسمی افزود: “جمهوری اسلامی هیچگونه تعهدی به دولت آمریکا در این زمینه ندارد و کمک های ایران در گذشته نیز براساس ملاحظات انسانی بوده است.”

پلیس فدرال و وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در یازدهمین سالگرد ناپدید شدن آقای لوینسون خواهان تعیین سرنوشت وی شدند. اف‌بی‌آی می گوید که رابرت لوینسون شنبه هفتاد ساله می شود.

در بیانیه پلیس فدرال آمده است: “اف‌بی‌آی و دولت آمریکا از دولت جمهوری اسلامی  می خواهند که آقای لوینسون را به خانواده اش بازگرداند.”

این بیانیه می افزاید: “در سال های اخیر نمایندگان دولت های جمهوری اسلامی و آمریکا موافقت کردند که درباره تبادل اطلاعاتی که به بازگشت آقای لوینسون منجر شود همکاری کنند. اف بی آی از دولت جمهوری اسلامی می خواهد که به این تعهد خود عمل کند تا آقای لویسنون و خانواده اش بتوانند دوباره به هم دیگر برسند.”

اما سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفته است که موضوع عدم همکاری  درباره آقای لیونسون یک اتهام بی اساس است؛ “چرا که جمهوری اسلامی با در نظر گرفتن مسائل انسانی، از هیچ کمکی در این ارتباط دریغ نکرده است.”

این مقام جمهوری اسلامی دولت آمریکا را متهم کرد که با عده ای از ایرانیان بازداشتی در آمریکا “رویکردی غیر انسانی در پیش گرفته و نه تنها آنها را با اتهامات واهی مانند نقض تحریم های آمریکا در زندان و بازداشت های طویل المدت نگه داشته، بلکه اجازه دیدار خانواده های آنها را نیز نمی دهد.”

رابرت لویسنون، کارمند سابق اف‌بی‌آی، در سال ۲۰۰۷ میلادی و در حالی که برای یک ماموریت وارد جزیره کیش شده بود ناپدید شد. اف‌بی‌آی برای اطلاعات موثق درباره آقای لیونسون یک جایزه پنج میلیون دلاری تعیین کرده است.

در اسفند ۱۳۹۱، اعلام شد که یک فایل ویدیویی و تصاویری از رابرت لوینسون برای خانواده‌اش فرستاده شده که او را با مو و ریشی بلند در لباس نارنجی رنگ شبیه زندانیان گوانتانامو نشان می‌داد. مقام‌های آمریکایی که از آن‌ها نام برده نشد سازمان‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی را مسوول تهیه و ارسال آن تصاویر دانستند.

حدود یک سال بعد رسانه های آمریکا گزارش دادند که آقای لوینسون برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کار می کرده و و یک تیم سیا که اختیارات کافی نداشته، به لوینسون برای جمع آوری اطلاعات پول می‌پرداخته است. گفته می شود که سازمان سیا حداقل دو و نیم میلیون دلار به خانواده لوینسون پرداخت کرد تا از شکایت حقوقی آنها جلوگیری بکند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

آتیئست ....- گمراه تر از گمراه کسی است ک ب جای ترک دین دینش را عوض میکند..... ما همه بشر بودیم!... تا اینکه نژاد! ارتباطمان را برید!! مذهب! از یکدیگر جدایمان ساخت!! سیاست! بینمان دیوار کشید!! و ثروت! از ما طبقه ساخت 👤صادق هدايت

تعداد نوشته ها : 2455

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا