هشدار وزارت بهداشت در مورد افزایش اعتیاد در ایران Reviewed by Momizat on . محمدهادی ایازی، معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت ایران نسبت به افزایش اعتیاد در این کشور هشدار داد. کیهان نوین: محمدهادی ایازی گفت: آمار معتادان به بیش از ۲.۵ میل محمدهادی ایازی، معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت ایران نسبت به افزایش اعتیاد در این کشور هشدار داد. کیهان نوین: محمدهادی ایازی گفت: آمار معتادان به بیش از ۲.۵ میل Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » هشدار وزارت بهداشت در مورد افزایش اعتیاد در ایران

هشدار وزارت بهداشت در مورد افزایش اعتیاد در ایران

هشدار وزارت بهداشت در مورد افزایش اعتیاد در ایران
 

محمدهادی ایازی، معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت ایران نسبت به افزایش اعتیاد در این کشور هشدار داد.

کیهان نوین: محمدهادی ایازی گفت: آمار معتادان به بیش از ۲.۵ میلیون نفر رسیده است. در همین حال مشاور امور زنان وزیر بهداشت هم از افزایش مصرف ماده روانگردان «گل» بین دختران خبر داد.

ساره محمدی به افزایش مصرف دخانیات بین دخترها هم اشاره کرد اما آماری ارایه نداد. به گفته خانم محمدی، مشاور امور زنان وزارت بهداشت: “مصرف مواد صنعتی و روانگردان بین دخترها بیشتر شده و آسیب آنها به مراتب بیشتر از مواد مخدر سنتی است.”

ایازی معاون وزیر بهداشت گفت که درباره اعتیاد باید کار جدی و اساسی بشود. او به ضرورت اقدامات پیشگیرانه و فرهنگسازی در دستگاه‌هایی مثل صداوسیما و وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: وزارت بهداشت هم به عنوان متولی سلامت در کشور اقدامات پیشگیرانه‌ای را در دستور کار دارد و در مراکز بهداشت در سراسر کشور این مسئله را دنبال می‌کند.

به گفته معاون وزیر بهداشت حدود ۵۲ درصد معتادان، از تریاک استفاده می‌کنند و حدود ۴۸ درصد نیز موادی مانند هروئین و شیشه مصرف می‌کنند. که مصرف هروئین، شیشه و گل در حال افزایش است و جای نگرانی دارد.

ایازی از اعتیاد سفید خواندن وابستگی کسانی که برای ترک مواد مخدر از متادون استفاده می‌کنند، انتقاد کرد و توضیح داد که متادون جایگزین مناسبی است و باید مثل دارو فرض شود که فرد بعد از ترک از آن استفاده کند.

ایازی درباره معتادان به مواد مخدر گفت که یک گروه از این افراد هم‌چنان با خانواده‌هایشان ارتباط دارند و می‌توانند به صورت داوطلبانه به مراکز ترک اعتیاد زیر نظر وزارت بهداشت مراجعه کنند که جمعیت قابل توجهی هم هستند و در قالب مراکز ماده ۱۵ پوشش‌دهی می‌شوند.

گروه دوم افرادی هستند که به گفته آقای ایازی از خانواده‌هایشان طرد شده‌اند، به آنها معتادان متجاهر می‌گویند و نیروی انتظامی آنها را جمع‌آوری می‌کند و تحویل مراکز ماده ۱۶ با مدیریت سازمان بهزیستی می‌دهد. آقای ایازی معتقد است باید به اشتغال و بازگشت به خانواده این افراد بعد از ترک نیز توجه داشت و گرنه ترک این افراد نتیجه نخواهد داد.

محمدهادی ایازی هم مانند سایر ناظران و کارشناسان این آسیب اجتماعی معتقد است که همه دستگاه‌ها باید برای خدمات‌رسانی به معتادان بسیج شوند، خانواده‌های این افراد هم باید کمک کنند تا آنها بتوانند به جامعه بازگردند. او با تأکید بر جنبه روانی ترک اعتیاد گفت که در نهایت وابستگی به متادون بهتر از وابستگی به شیشه و هروئین است.

معاون وزیر بهداشت ایران همچنین افزود، این مسئله مهم نیست که این افراد بتوانند متادون را کنار بگذارند یا نه، چون اعتیاد را باید بیماری دانست افرادی که می‌خواهند ترک کنند هم مانند بیماران ممکن است لازم باشد دارو مصرف کنند.

بنابر اعتقاد روان‌پزشکان «گل» همان ماری‌جوانای تغییر یافته است که از قسمت‌های مختلف گیاه شاهدانه (cannabis) بدست می‌آید. نوع طبی ماری‌جوانا که امروزه با نام های گوناگون شناخته می‌شود،با نام «گل» وارد بازار ایران شده است.

این گیاه با دارا بودن حداقل ۲۴ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دارای اثرات اعتیادآور برای مصرف‌کننده است در حالیکه ماری‌جوانای معمولی (غیر طبی) که از برگ گیاه شاهدانه حاصل می‌شود، دارای کمتر از ۸ درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول بوده لذا اثرات سوء مصرف نوع طبی آن را بدنبال ندارد.

این روزها نام “گل” را بیشتر می‌شنویم، مخدری که مصرف کنندگان آن بر عدم اعتیاد آور بودن آن تأکید بسیار داشته و یا حتی در مقابل صحبت‌ها و هشدارهای کارشناسان که گل را مانند سایر مخدرهایی چون حشیش اعتیادآور می‌دانند، واکنش نشان داده و آن را بی‌پایه و اساس می‌دانند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

آتیئست ....- گمراه تر از گمراه کسی است ک ب جای ترک دین دینش را عوض میکند..... ما همه بشر بودیم!... تا اینکه نژاد! ارتباطمان را برید!! مذهب! از یکدیگر جدایمان ساخت!! سیاست! بینمان دیوار کشید!! و ثروت! از ما طبقه ساخت 👤صادق هدايت

تعداد نوشته ها : 2274

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا