دلار به مرز ۴۷۰۰ تومان نزدیک شد Reviewed by Momizat on .  قیمت دلار در هفته گذشته دوباره به مسیر صعودی برگشت. قیمت دلار در آخرین روز هفته از مرز ۴,۶۰۰ تومان عبور کرد و با ادامه مسیر افزایشی به ۴,۶۴۷ تومان رسید.  کیهان  قیمت دلار در هفته گذشته دوباره به مسیر صعودی برگشت. قیمت دلار در آخرین روز هفته از مرز ۴,۶۰۰ تومان عبور کرد و با ادامه مسیر افزایشی به ۴,۶۴۷ تومان رسید.  کیهان Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » دلار به مرز ۴۷۰۰ تومان نزدیک شد

دلار به مرز ۴۷۰۰ تومان نزدیک شد

دلار به مرز ۴۷۰۰ تومان نزدیک شد
 

 قیمت دلار در هفته گذشته دوباره به مسیر صعودی برگشت. قیمت دلار در آخرین روز هفته از مرز ۴,۶۰۰ تومان عبور کرد و با ادامه مسیر افزایشی به ۴,۶۴۷ تومان رسید. 

کیهان نوین: دلار در حدود یک ماه گذشته با افزایش قیمت قابل توجهی همراه شد و در مقطعی به بیش از ۴,۷۰۰ تومان هم رسید اما با صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر روند کاهشی شدن قیمت و البته قول رئیس جمهوری در مورد تعدیل قیمت ارز، هفته پیش بازار از تب و تاب افزایش افتاد و قیمت تا حدودی تعدیل شد؛ اما ارزیابی یک هفته گذشته نشان می دهد که روند افزایشی قیمت دلار ادامه دارد.بررسی و مقایسه قیمت دلار در ابتدای هفته با قیمت آخرین روز هفته نشان می دهد که دلار حدود ١۳۰ تومان افزایش یافته است. همچنین مقایسه قیمت دلار از ١۲ خرداد ماه تا ١۲ بهمن ۹۶ یعنی طی مدت ۷ماه، این واقعیت را نشان می دهد که قیمت اسکناس سبز در حدود ۹۰۰ تومان افزایش یافته است.

پایگاه خبری “الف” در این باره می نویسد: گرانی جدید دلار در بازار ارز در حالی ادامه دارد که پیش‌تر رئیس کل بانک مرکزی در چند روز مختلف تأکید کرده بود که دلار بزودی و طی روزهای آینده ارزان می‌شود.
در روزهای اخیر رئیس کل بانک مرکزی گفته بود: تا حدود زیادی کاهش نرخ ارز در بازار ادامه خواهد یافت، البته این کاهش در حد رقم و اعدادی خواهد بود که حبابی در آن وجود نداشته باشد. البته برای کاهش نرخ ارز در بازار نمی‌توان رقم خاصی را اعلام کرد.
ولی‌الله سیف، درباره میزان حباب نرخ ارز با توجه به روند کاهشی که در بازار آغاز شده است گفته بود: بازار ارز در حال طی کردن شرایط خاص خود است و طبیعی است که بانک مرکزی طبیعتاً بر این روند نظارت دارد؛ البته به‌نظر می‌رسد که یک التهاب در یکی تا دو ماه گذشته در این بازار رخ داد که اکنون، در حال تعدیل شدن است.

این درحالی است که رئیس جمهوری نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم تأکید کرده بود که مشکلی از بابت دلار وجود ندارد و مردم خیالشان راحت باشد.

همانطور که مشاهده می شود، آرامش بازار ارز چند روز بیشتر دوام نیاورد و قیمت دلار دوباره مسیر افزایشی را آغاز کرد. عده‌ای از فعالان بازار ارز معتقدند گرانی جدید دلار برای آن است که دلار در آستانه سال نو رکورد تازه‌ای را به ثبت برساند.

 در حالی که قیمت دلار و همه ارزهای معتبر خارجی در بازار آزاد ارز ایران شناور نیست، لذا باید گفت که هرگونه تغییر و تحول، کاهش و افزایش آن در ارتباط با سیاست‌های بانک مرکزی و دولت است.
با این وجود حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته که دولت از قیمت دلار برای پوشش دادن به کمبودهای بودجه ای خود استفاده ابزاری نمی کند. آقای روحانی عکس چیزی را عنوان می کند که سال ها ودهه ها روش متداوم بانک مرکزی و دولت‌های پیاپی در جمهوری اسلامی ایران بوده است. آنچه مسلم است، دولت بیش از تأثیردادن تورم ١۰ درصدی کنونی قیمت ارز را به طرف بالا مدیریت می‌کند.
افزایش ۹۰۰ تومانی قیمت دلار طی ۷ ماه گذشته خلاف گفته های آقای روحانی و رئیس بانک مرکزی را ثابت می کند.

حال این موضوع که دولت به چه دلیلی این کار را می‌کند، خود مقوله دیگری است. یا امکانات ارزی‌اش محدود است و یا دولت این کار را عمداً نمی کند ولی به دلیل ناکارآمدی درمدیریت اقتصادی کشور، نمی‌تواند تعادل دلار در بازار را به طور بهینه‌ای مدیریت کند.

در این جا ما قصد نداریم دلایل عینی و ذهنی افزایش قیمت دلار و ارزهای معتبر خارجی در بازار داخلی ایران را تحلیل کنیم. زیرا تحلیل اقتصادی این موضوع به مثابه آب در هاون کوبیدن است و ما را به جائی نمی برد. اگر بپذیریم که قیمت دلار در کشور ما شناور نیست، که این موضوع حقیقت دارد، لذا باید بپذیریم که قیمت دلار و ارز را دولت و بانک مرکزی مدیریت می کند و افزایش و تثبیت نسبی آن در بازار به سیاست‌های دولت بستگی دارد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

آتیئست ....- گمراه تر از گمراه کسی است ک ب جای ترک دین دینش را عوض میکند..... ما همه بشر بودیم!... تا اینکه نژاد! ارتباطمان را برید!! مذهب! از یکدیگر جدایمان ساخت!! سیاست! بینمان دیوار کشید!! و ثروت! از ما طبقه ساخت 👤صادق هدايت

تعداد نوشته ها : 2274

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا