انستیتوی ملی موسیقی افغانستان برندۀ یکی از مهم‌ترین جوایز موسیقی شد Reviewed by Momizat on . "انستیتوی ملی موسیقی أفغانستان" همراه با گروه آمریکایی "متالیکا" برندۀ جایزۀ صدهزار یورویی "پولار موزیک" شدند. این جایزه که توسط یک بنیاد سوئدی به وجود آمده تاک "انستیتوی ملی موسیقی أفغانستان" همراه با گروه آمریکایی "متالیکا" برندۀ جایزۀ صدهزار یورویی "پولار موزیک" شدند. این جایزه که توسط یک بنیاد سوئدی به وجود آمده تاک Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » انستیتوی ملی موسیقی افغانستان برندۀ یکی از مهم‌ترین جوایز موسیقی شد

انستیتوی ملی موسیقی افغانستان برندۀ یکی از مهم‌ترین جوایز موسیقی شد

انستیتوی ملی موسیقی افغانستان برندۀ یکی از مهم‌ترین جوایز موسیقی شد
 

“انستیتوی ملی موسیقی أفغانستان” همراه با گروه آمریکایی “متالیکا” برندۀ جایزۀ صدهزار یورویی “پولار موزیک” شدند. این جایزه که توسط یک بنیاد سوئدی به وجود آمده تاکنون به هنرمندانی چون باب دیلان و گروه‌ پینک فلوید تعلق گرفته است.

 کیهان نوین: روز چهارشنبه ١۴ فوریه/٢۵ بهمن اعلام شد که جوایز امسال “پولار موزیک” (Polar Music Prize) روز ١۴ ژوئن در استکهلم و در حضور پادشاه سوئد به برندگان داده خواهد شد.

این جایزه در سال ١٩٨٩ به ابتکار استیگ آندرسون، مدیر برنامه‌های گروه سوئدی “آبا” پایه‌گذاری شد. جایزۀ “پولار” که هر سال به دو موسیقیدان تعلق می‌گیرد، شاید به دلیل سوئدی بودن و همچنین به خاطر مبلغ قابل توجه آن به “نوبل موسیقی” شهرت یافته، هرچند هیچ ارتباطی با آکادمی نوبل ندارد.

انستیتوی (انستیتوت) ملی موسیقی افغانستان (ANIM) در سال ٢٠١٠ توسط احمد سرمست و با حمایت بانک جهانی تأسیس شد. در این هنرستان کودکان و نوجوانان افغان می‌توانند موسیقی ملی و موسیقی غربی بیاموزند. کودکان بی‌سرپرست یا بی‌بضاعت امکان دارند که در این مؤسسه عضو شوند.

انستیتوی ملی موسیقی افغانستان در سال ٢٠١۶ یک گروه سمفونیک برای دختران ایجاد کرد و آن را “زهره” نام گذاشت. این گروه برای اولین بار در ژانویۀ ٢٠١٧، خارج از افغانستان و در همایش جهانی داووس در سوئیس هنرنمایی کرد.

 احمد سرمست که انستیتو را پایه‌گذاری کرد، پسر استاد سلیم سرمست و خود موسیقیدان و نوازندۀ ترومپت است. او در سال ٢٠١۴ در شهر کابل از یک سوءقصد انتحاری جان به در برد.

برندۀ دیگر جایزه، گروه کالیفرنیایی “متالیکا” یکی از گروه‌های پرشنوندۀ سبک “هِوی متال” است. مدیر جوایز “پولار” اعلام کرد که “هر دو برنده اگرچه نمایندۀ دو دنیای بسیار متفاوت هستند اما رسالت اصلی ما را به خوبی نشان می‌دهند: هدف ما بزرگ داشتن موسیقی‌دان‌هایی است که در تغییر وضعیت موجود می‌کوشند”.

جوایز “پولار” قبلاً به کسانی چون استینگ، باب دیلان، واین شورتر، پیر بولِز و یا گروه پینک فلوید داده شده است. هر یک از دو برندۀ سالانه مبلغی معادل یک میلیون کرن سوئد (حدود ١٢۵ هزار دلار) دریافت می‌کند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

آتیئست ....- گمراه تر از گمراه کسی است ک ب جای ترک دین دینش را عوض میکند..... ما همه بشر بودیم!... تا اینکه نژاد! ارتباطمان را برید!! مذهب! از یکدیگر جدایمان ساخت!! سیاست! بینمان دیوار کشید!! و ثروت! از ما طبقه ساخت 👤صادق هدايت

تعداد نوشته ها : 2274

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا