نگرانی یک نماینده مجلس ازضرراقتصادی ۲/۵ میلیلارد دلاری به علت بستن مرزهای ایران و کردستان Reviewed by Momizat on . حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ضمن نگرانی اعلام کرد که بسته شدن مرزهای ایران به سوی کردستان عراق علاوه بر واکنش‌های نامطلوب سیاسی و حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ضمن نگرانی اعلام کرد که بسته شدن مرزهای ایران به سوی کردستان عراق علاوه بر واکنش‌های نامطلوب سیاسی و Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » نگرانی یک نماینده مجلس ازضرراقتصادی ۲/۵ میلیلارد دلاری به علت بستن مرزهای ایران و کردستان

نگرانی یک نماینده مجلس ازضرراقتصادی ۲/۵ میلیلارد دلاری به علت بستن مرزهای ایران و کردستان

نگرانی یک نماینده مجلس ازضرراقتصادی ۲/۵ میلیلارد دلاری به علت بستن مرزهای ایران و کردستان
 
حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ضمن نگرانی اعلام کرد که بسته شدن مرزهای ایران به سوی کردستان عراق علاوه بر واکنش‌های نامطلوب سیاسی و اجتماعی، ۲/۵ میلیلارد دلار نیز ضرر مالی داشته است.

کیهان نوین: ایران پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردها که در ماه سپتامبر در کردستان عراق برگزار شد، مرزهای خود را به سوی کردستان عراق بست. اکنون عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی می‌گوید بیش از ۲/۵ میلیارد دلار خسارت و ضرر اقتصادی به کشور ناشی از توقف تجارت در مرزهای غربی با عراق برآورد شده است.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی گفت: «رئیس‌جمهور ملزم بود وزرای امور خارجه، کشور، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد را برای ارزیابی خسارات اقتصادی و اجتماعی ناشی از بسته بودن مرز را احضار کند: آمارهایی که ما اکنون داریم در رابطه با ضررهای اقتصادی ناشی از بسته بودن مرزهای غربی کشور با عراق بیش از ۲/۵ میلیارد دلار برابر با میانگین یک سال طرح عمرانی کشور در طول سال‌های اخیر ضرر دیدیم.»

کارشناسان می‌گویند ایران بازنده این سیاست تنبیهی علیه کردستان عراق بود. زیرا ترکیه که در ابتدا مرزهای خود را بسته بود به سرعت آن را بازگشایی کرد و اقدام به جایگزینی محصولات ترکیه‌ای با محصولات ایرانی در کردستان کرد.

دو ماه پس از این تصمیم، نماینده مجلس ایران می‌گوید ایران در این تصمیم بازنده بوده است.

به گفته این نماینده مجلس بستن مرزها  نه تنها آسیب‌های اقتصادی وارد کرده است، بلکه ایران شاهد ضررهای اجتماعی و سیاسی متعددی نیز بوده است. او گفته: «البته بنده از وزیر امور خارجه در پاسخ به بسته بودن مرز سؤال کردم و از او دعوت کردم که برای پاسخگویی به کمیسیون امنیت ملی بیاید.»

فلاحت پیشه همچنین گفته: «بنده اعتقاد دارم آفت دیگری که بعد از این وجود دارد این است که زمانی که ما عرصه اقتصادی را از دست می‌دهیم به تبع آن در حال از دست دادن عرصه سیاسی نیز هستیم … هر چه این مرز دیرتر باز شود علاوه بر تبعات اقتصادی، تبعات سیاسی و اجتماعی ناگواری برای مردم کشور به وجود می‌آید و باید هر چه زودتر مرز باز شود.»

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5359

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا