مخالفت وزارت کشور با مکانی ویژه برای برگزاری تجمعات اعتراضی Reviewed by Momizat on . سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور به‌طور غیرمستقیم با مصوبه شورای شهر تهران مبنی بر ایجاد مکانی ویژه برای برگزاری تجمعات اعتراضی واجتماعی مخالفت کرد. کیهان نوین: س سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور به‌طور غیرمستقیم با مصوبه شورای شهر تهران مبنی بر ایجاد مکانی ویژه برای برگزاری تجمعات اعتراضی واجتماعی مخالفت کرد. کیهان نوین: س Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » مخالفت وزارت کشور با مکانی ویژه برای برگزاری تجمعات اعتراضی

مخالفت وزارت کشور با مکانی ویژه برای برگزاری تجمعات اعتراضی

مخالفت وزارت کشور با مکانی ویژه برای برگزاری تجمعات اعتراضی
 
سلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور به‌طور غیرمستقیم با مصوبه شورای شهر تهران مبنی بر ایجاد مکانی ویژه برای برگزاری تجمعات اعتراضی واجتماعی مخالفت کرد.

کیهان نوین: سامانی، سخنگوی وزارت کشور در نشست خبری روز شنبه (۱۳ ژانویه/۲۳ دی) اعلام کرد که صدور مجوز برای برگزاری تجمع‌ها فرمانداری‌های کشور هستند و مصوبه شهرداری تهران را تنها “یک پیشنهاد” خواند. به گفتهوی از زمان دولت یازدهم تا کنون بیش از ۴۳ هزار تجمع در سراسر ایران برگزار شده است.

شورای شهر تهران در روز یکشنبه ۱۷ دی‌ طرح دو فوریتی برای ایجاد مکانی ویژه برای برگزاری اجتماعات اعتراضی را تصویب کرد. بر اساس این طرح شورای شهر موظف است محلی را برای برگزاری تجمع‌های اعتراضی تعیین و معرفی کند.

این در حالی است که بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی «تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.»

سخنگوی وزارت کشور تلویحاً پیشنهاد شورای شهر تهران را رد کرد و گفت: «پسندیده نیست که تجمع‌ها را محدود به یک نقطه کنیم، ما استقبال می‌کنیم که موضوع از مسیر قانونی خود طی شود.»

پیشنهاد شورای شهر تهران در پی نا‌آرامی‌های اخیر و نگرانی نیروهای امنیتی از مهار تجمع‌های اعتراضی مطرح شده بود. گرچه طرفداران این مصوبه انتخاب مکان مشخص برای تجمعات را در راستای تحکیم “بیان آزادانه انتقادات” می‌دانند، اما منتقدان این امر را به معنای محدودسازی حق اعتراض و تظاهرات مردم تلقی می‌کنند.

به گفته ناظران سیاسی در کشورهایی با نظام‌های اقتدارگرا گزینش چنین محل‌هایی تنها به شناسایی مخالفان و کنترل اعتراض‌های مدنی می‌انجامد.

سامانی گفت وزارت کشور در صدد تهیه گزارش جامعی درباره ناآرامی‌های اخیر است که قرار است آن را در طی یک هفته به رئیس‌جمهور ارائه دهد.

سخنگوی وزارت کشور تصریح کرد که از آغاز کار دولت روحانی تا کنون (بیش از چهار سال) حدود ۴۳ هزار تجمع در سطح کشور با مجوز و بدون مجوز برگزار شده است.

این در حالی است که برای تجمع‌های مسالمت‌آمیز مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی، تا کنون از سوی نهادهای دولتی هیچ مجوزی صادر نشده است.

به گفته سامانی پیشنهاد اخیر شورای شهر تهران به “ابعاد امنیتی و سیاسی” تجمعات توجهی نداشته است. سامانی تصریح کرد که شورای شهر تهران تنها می‌تواند به “موضوع‌ نارسایی‌ها اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، اقتصاد و رفاهی” در حوزه انتخابیه خود بپردازد.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5359

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا