شکایت افغانستان از شرکت اتباعش در جنگ نیابتی جمهوری اسلامی Reviewed by Momizat on . برخی از نمایندگان مجلس افغانستان خواستار شکایت از جمهوری اسلامی به سازمان ملل پس از انتشار تعداد کشته‌های لشکر فاطمیون شدند. کیهان نوین: پس از آنکه اعلام شد کشت برخی از نمایندگان مجلس افغانستان خواستار شکایت از جمهوری اسلامی به سازمان ملل پس از انتشار تعداد کشته‌های لشکر فاطمیون شدند. کیهان نوین: پس از آنکه اعلام شد کشت Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » شکایت افغانستان از شرکت اتباعش در جنگ نیابتی جمهوری اسلامی

شکایت افغانستان از شرکت اتباعش در جنگ نیابتی جمهوری اسلامی

شکایت افغانستان از شرکت اتباعش در جنگ نیابتی جمهوری اسلامی
 
برخی از نمایندگان مجلس افغانستان خواستار شکایت از جمهوری اسلامی به سازمان ملل پس از انتشار تعداد کشته‌های لشکر فاطمیون شدند.

کیهان نوین: پس از آنکه اعلام شد کشته‌های افغان‌های لشکر فاطمیون در سوریه به دو هزار نفر رسیده، افغانستان اعلام کرد مخالف شرکت شهروندانش در جنگ نیابتی است.
برخی از نمایندگان مجلس افغانستان درباره افزایش تلفات شهروندان این کشور در جنگ سوریه ابراز نگرانی کردند.

محمد نواب منگل عضو کمیسیون امنیتی مجلس نمایندگان افغانستان گفت جمهوری اسلامی از مهاجران افغان سوءاستفاده کرده و آنها را به جنگ سوریه فرستاده است تا در جنگ شرکت کنند.
این نماینده مجلس افغانستان ادامه داد: «حدود ۳ سال است که اعضای مجلس افغانستان این نگرانی را احساس کردند. ما به اندازه کافی اسناد و شواهد هم داشته‌ایم، در مورد افغان‌هایی که مهاجر بودند و در ایران زندگی می‌کردند، و مجبورشان کردند در سوریه بجنگند. این اقدام جمهوری اسلامی برخلاف تمام موازین و قانون مهاجرت است که از یک مهاجر کشور دیگر نباید سوءاستفاده شود. بنابراین کشور ایران برخلاف تمام قوانین و میثاق‌های بین‌المللی عمل کرده و ما به عنوان نماینده پارلمان افغانستان درخواست می‌کنیم که دولت افغانستان از جمهوری اسلامی به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت بکند تا جمهوری اسلامی در آینده از مهاجراین افغان نتواند سوءاستفاده کند.»
زهیر مجاهد٬ مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون٬ شانزدهم دی ماه اعلام کرد که در طی حضور ۵ ساله در سوریه٬ از این لشکر بیش از دوهزار نفر کشته و هشت هزار نفر زخمی شده‌اند.
لشکر فاطمیون متشکل از «داوطلبان» افغانستانی است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آنها را برای اعزام به سوریه و جنگیدن در کنار نیروهای بشار اسد با عنوان «مدافعان حرم» بسیج کرده است.
جمهوری اسلامی از حدود پنج سال پیش هزاران سرباز را در قالب سپاه فاطمیون سازماندهی کرده بود. تیپ فاطمیون سال ۱۳۹۴ با افزایش توان عملیاتی و نیروها خود به «لشکر فاطمیون» تبدیل شد.

مهرماه امسال نیز وزارت خارجه افغانستان خواستار توقف استخدام مهاجران، به‌ویژه کودکان مهاجر افغان در ایران، از جانب سپاه پاسداران این کشور در جنگ سوریه شد.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی این وزارت‌خانه ۱۰ مهرماه به بی‌بی‌سی گفت که شماری از مهاجران افغان در ایران با «فشار و تطمیع» مجبور به فعالیت‌های مغایر اصول بین‌الملل می‌شوند.
به گفته او دولت جمهوری اسلامی افغانستان تایید کرد که متاسفانه برخی از شهروندان مهاجر افغان از جانب دولت‌های کشورهای میزبان، به شمول جمهوری اسلامی، به شیوه‌های گوناگون، به‌شمول فشار و تطمیع برای سهم گرفتن در فعالیت‌های مغایر اصول بین‌المللی وادار یا تشویق می‌شوند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

ما همه بشر بودیم!... تا اینکه نژاد! ارتباطمان را برید!! مذهب! از یکدیگر جدایمان ساخت!! سیاست! بینمان دیوار کشید!! و ثروت! از ما طبقه ساخت 👤صادق هدايت

تعداد نوشته ها : 2128

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا