سال ٩٧ خشک‌ترین سال ایران در ۴٧ سال گذشته Reviewed by Momizat on . رضا اردکانیان،وزیر نیروی دولت دوازدهم، می گوید : در حال حاضر خشک ترین سال را طی ۴٧ سال گذشته تجربه می کنیم و در برخی استان ها میزان بارندگی نسبت به ۵٠ سال گذشته رضا اردکانیان،وزیر نیروی دولت دوازدهم، می گوید : در حال حاضر خشک ترین سال را طی ۴٧ سال گذشته تجربه می کنیم و در برخی استان ها میزان بارندگی نسبت به ۵٠ سال گذشته Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » سال ٩٧ خشک‌ترین سال ایران در ۴٧ سال گذشته

سال ٩٧ خشک‌ترین سال ایران در ۴٧ سال گذشته

سال ٩٧ خشک‌ترین سال ایران در ۴٧ سال گذشته
 

رضا اردکانیان،وزیر نیروی دولت دوازدهم، می گوید : در حال حاضر خشک ترین سال را طی ۴٧ سال گذشته تجربه می کنیم و در برخی استان ها میزان بارندگی نسبت به ۵٠ سال گذشته در خشک ترین حالت است.

کیهان نوین: به گفته وی طی سه ماه و نیم گذشته فصل پاییز و زمستان در سال آبی ٩٦-٩٧ میزان بارش در کشور به طور متوسط ٣۴ میلیمتر است که نسبت به پارسال که سال نسبتاً خشکی بود، حدود ٣٧ درصد کاهش و نسبت به متوسط درازمدت حدود ۵۸ درصد کاهش داشته است.

 اردکانیان در ادامه می افزاید کشور باید متناسب با میزان نزولات آسمانی آب مصرف کند و زندگی و توسعۀ کشور متناسب با همین میزان سامان یابد. او خواستار صرفه جویی در مصرف آب شده، هر چند افزوده است که بخش شرب و بهداشت درصد پایینی از مصرف آب را در کشور تشکیل می دهد. بخش کشاورزی و به ویژه شیوه های سنتی و آشوب زدۀ آبیاری بالاترین سرانۀ مصرف آب را در کشور تشکیل می دهند. وزیر نیرو خطاب به کشاورزان کشور می گوید که سال سختی در پیش است. به گفتۀ او میزان بارش تا پایان اسفند ماه حدود ١۵ درصد کمتر از متوسط درازمدت خواهد بود.

بیش از ٣٣ هزار روستای ایران در نتیجۀ خشکسالی های پیاپی خالی از سکنه شده‌اند و آب آشامیدنی هزاران روستای دیگر کشور به وسیلۀ تانکرهای آب تأمین می شود. بیش از ١۵ میلیون نفر از جمعیت روستایی مهاجر کشور در حاشیۀ شهرهای بزرگ و در جستجوی کار و نان مستقر شده اند بی آنکه دولت مرکزی کمترین تدبیری برای تأمین نیازهای اولیه آنان به اجرا بگذارد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

ما همه بشر بودیم!... تا اینکه نژاد! ارتباطمان را برید!! مذهب! از یکدیگر جدایمان ساخت!! سیاست! بینمان دیوار کشید!! و ثروت! از ما طبقه ساخت 👤صادق هدايت

تعداد نوشته ها : 2128

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا