حریق نفتکش ایرانی می‌تواند یک ماه دیگر طول بکشد Reviewed by Momizat on . چهار روز بعد از سانحۀ دریایی در سواحل چین و آتش گرفتن نفت‌کش ایرانی، آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد. کیهان نوین: وزارت ترابری چین اعلام کرد که در بعدازظهر چهارشنبه چهار روز بعد از سانحۀ دریایی در سواحل چین و آتش گرفتن نفت‌کش ایرانی، آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد. کیهان نوین: وزارت ترابری چین اعلام کرد که در بعدازظهر چهارشنبه Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » حریق نفتکش ایرانی می‌تواند یک ماه دیگر طول بکشد

حریق نفتکش ایرانی می‌تواند یک ماه دیگر طول بکشد

حریق نفتکش ایرانی می‌تواند یک ماه دیگر طول بکشد
 

چهار روز بعد از سانحۀ دریایی در سواحل چین و آتش گرفتن نفت‌کش ایرانی، آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد.

کیهان نوین: وزارت ترابری چین اعلام کرد که در بعدازظهر چهارشنبه – ١٠ ژانویه/٢٠ دی – انفجار دیگری در نفتکش رخ داده است. از ٣٢ خدمۀ کشتی، ٣١ نفر “مفقود” اعلام شده‌اند. تاکنون تنها جسد یک نفر پیدا شده است.

روز چهارشنبه ١٠ ژانویه/٢٠ دی، اسداله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت که امیر خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش و امیر سیاری معاون هماهنگ‌کنندۀ ارتش با نیروی دریایی چین وارد مذاکره شده‌اند و قرار است تیمی از سوی نیروی دریایی ایران به محل حادثه اعزام شود. وی افزود: “احتمال زیاد وجود دارد که خدمه و ملوانان در قسمت‌های زیرین نفتکش محبوس شده باشند، بنابراین احتمال زنده ماندنشان وجود دارد”. با اینحال کارشناسان بین‌المللی چنین احتمالی را بعید می‌دانند.

به گفتۀ وزارت ترابری چین،آخرین انفجار در نفتکش هنگامی رخ داد که آتش‌نشانان تلاش می‌کردند با کف ضد حریق از دامنۀ شعله‌ها بکاهند. مقامات دولت کرۀ جنوبی نیز گفتند که آتش‌سوزی می‌تواند دو هفته تا یک ماه دیگر ادامه داشته باشد. وزیر أمور دریایی کره جنوبی گفت: “نگرانی اصلی ما سوخت داخل مخازن نفتکش است که در صورت غرق شدن کشتی، در آب پخش خواهد شد”.

بادهای شدید و امواج بزرگ، عملیات إطفاء حریق را دشوارتر کرده است. در حال حاضر ١٣ کشتی در محل حاضرند.

معلوم نیست که اگر نفتکش در آب فرو برود و تمامی سوخت در دریا پخش شود، میزان آلودگی تا چه حد خواهد بود. اما برخی کارشناسان می‌گویند که ممکن است این آلودگی به یکی از بزرگ‌ترین آلودگی‌های زیست‌محیطی دهۀ اخیر تبدیل شود. نفتکش ایرانی که از ایران به سوی کره جنوبی می‌رفت حامل ١٣۶هزار تن میعانات گازی (هیدروکربورهای سبک) بود.

 سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفته است که در عملیات إطفاء حریق، “مسئولان چینی تاکنون بنا به دلایلی کم کاری داشته‌اند”. او افزود: “یکی از دلایل تعلل مسئولان چینی این است که آنها چندان بی‌میل نبودند که کل محموله کشتی سوخته شود تا سواحل این کشور آلوده نشود”.

محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفت‌کش ایران نیز گفته است که “چینی‌ها الویت‌های دیگری دارند. آنها قبل از هر چیز به آلودگی آب و خطر آن برای ماهی‌ها و صنایع ماهیگیری فکر می‌کنند”.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

ما همه بشر بودیم!... تا اینکه نژاد! ارتباطمان را برید!! مذهب! از یکدیگر جدایمان ساخت!! سیاست! بینمان دیوار کشید!! و ثروت! از ما طبقه ساخت 👤صادق هدايت

تعداد نوشته ها : 2128

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا