افزایش حملات انتحاری در افغانستان Reviewed by Momizat on . درحمله انتحاری به یک مرکز فرهنگی در کابل؛ ۴۱ کشته و ۸۴ زخمی شدند. کیهان نوین: در نتیجه سه انفجار در غرب کابل دست کم ۴۱ نفر کشته و ۸۴ نفر زخمی شده‌اند. این رویدا درحمله انتحاری به یک مرکز فرهنگی در کابل؛ ۴۱ کشته و ۸۴ زخمی شدند. کیهان نوین: در نتیجه سه انفجار در غرب کابل دست کم ۴۱ نفر کشته و ۸۴ نفر زخمی شده‌اند. این رویدا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » افزایش حملات انتحاری در افغانستان

افزایش حملات انتحاری در افغانستان

افزایش حملات انتحاری در افغانستان
 

درحمله انتحاری به یک مرکز فرهنگی در کابل؛ ۴۱ کشته و ۸۴ زخمی شدند.

کیهان نوین: در نتیجه سه انفجار در غرب کابل دست کم ۴۱ نفر کشته و ۸۴ نفر زخمی شده‌اند. این رویداد قبل از ظهر امروز پنجشنبه هفتم جدی/دی در داخل یک مرکز فرهنگی و یک خبرگزاری در خیابان “مزاری” در این شهر رخ داد.

وحیدالله مجروح مشاور مطبوعاتی وزارت صحت افغانستان  گفت ۴ زن و دو کودک در بین کشته‌شده‌ها و ۸ زن در میان زخمیان هستند.

به گفته وی، اکثر زخمیان دچار سوختگی شدند و وضعیت پنج نفر از آنها وخیم است.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان نیز می‌گوید که همه قربانیان این رویداد غیرنظامی هستند. به گفته او حمله نخست، انفجار انتحاری و دو انفجار دیگر ناشی از مین بوده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

مرکز فرهنگی و اجتماعی ‘تبیان و خبرگزاری صدای افغان – آوا در یک ساختمان قرار دارند. خبرگزاری  آوا در وب‌سایت خود نوشته که در انفجار نخست، یک حمله کننده انتحاری مواد انفجاری همراهش را در دفتر این رسانه منفجر ساخته است.

اخیرا گروه موسوم به دولت اسلامی به طور چشم‌گیری حملاتش به کابل را افزایش داده است. تنها سه روز پیش داعش مسئولیت حمله‌ای در کابل را پذیرفت که به یک اداره امنیت ملی انجام شد و در نتیجه آن ده نفر کشته شدند. در ماه‌های اخیر داعش چندین حمله به مساجد شیعه در افغانستان انجام داده است. حملات داعش در افغانستان اما تنها به مساجد شیعه خلاصه نمی‌شود. این گروه همچنین مسئولیت حملاتی بر گردهمایی‌های سیاسی در کابل را به عهده گرفته است.

مرکز فرهنگی تبیان در شمال کابل که امروز هدف حمله قرار گرفته، در تهران و مشهد ایران هم دفتر دارد. گفته می‌شود که این مرکز روابط نزیکی با مراکز فرهنگی و مذهبی در ایران دارد. نگرانی‌هایی وجود دارد که داعش در پی ایجاد جنگ فرقه‌ای میان سنی و شیعه در افغانستان است. در کشوری که برخلاف برخی دیگر کشورها، این دو فرقه با هم مشکل خاصی ندارند. اما جامعه شیعه در افغانستان دولت را متهم به ناکامی در حفظ امنیت شان می‌کند و به طور روز افزونی از حکومت وحدت ملی ابراز نارضایتی می‌کنند.

نیروهای خارجی به رهبری آمریکا در شرق افغاستان، جایی که مرکز داعش در این کشور شمرده می‌شود، با این گروه در حال جنگ هستند. در استراتژی جدید آمریکا، رئیس‌جمهوری ترامپ تعهد کرده است که گروه داعش را از افغانستان، مثل عراق و سوریه “ریشه‌کن” کند.


سید حسن حسینی، مسئول خبرگزاری افغان – آوا در کابل می‌گوید امروز نشستی از دانشجویان در این دفتر جریان داشته است. این نشست علمی و پژوهشی برای بحث روی سالروز ششم جدی (هجوم نیروهای شوروی به افغانستان) برگزار شده بود.

به گفته وی، انفجارهای امروز ده‌ها کشته و زخمی داشته است.

خبرگزاری صدای افغان تصاویری از رویداد نشر کرده که تخریب ساحه دفتر و کشته و زخمی شدگان را نشان می‌دهد.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید در ده ماه گذشته در عملیات نیروهای امنیتی دولتی ۲۵۰۰ مخالف مسلح کشته و ۴۰۰۰ نفرشان زخمی شده‌اند و مخالفان مسلح با انجام همچو حملات درصدد انتقام گیری هستند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 978

ارسال یک دیدگاه

Protected by WP Anti Spam

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا