افتتاح نخستین و مجهزترین آزمایشگاه زعفران در ولایت هرات Reviewed by Momizat on . برای اولین بار مجهزترین آزمایشگاه حفاظه نباتات به شمول مرکز بزرگ نگهداری ادویه جات زراعتی و لابراتوار تشخیص کیفیت زعفران روز شنبه ۱۳ ژانویه در ولایت هرات افتتاح برای اولین بار مجهزترین آزمایشگاه حفاظه نباتات به شمول مرکز بزرگ نگهداری ادویه جات زراعتی و لابراتوار تشخیص کیفیت زعفران روز شنبه ۱۳ ژانویه در ولایت هرات افتتاح Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » افتتاح نخستین و مجهزترین آزمایشگاه زعفران در ولایت هرات

افتتاح نخستین و مجهزترین آزمایشگاه زعفران در ولایت هرات

افتتاح نخستین و مجهزترین آزمایشگاه زعفران در ولایت هرات
 

برای اولین بار مجهزترین آزمایشگاه حفاظه نباتات به شمول مرکز بزرگ نگهداری ادویه جات زراعتی و لابراتوار تشخیص کیفیت زعفران روز شنبه ۱۳ ژانویه در ولایت هرات افتتاح شد.

کیهان نوین: محمد آصف رحیمی والی هرات گفت، این آزمایشگاه در سه مرحله تجهیز شده که چالش های تشخیص کیفیت ادویه های زراعتی را برطرف خواهد کرد.

رحیمی افزود، زعفران افغانستان در جهان بهترین است و این آزمایشگاه کمک خواهد کرد تا مسیر سو استفاده برخی کشورها گرفته شود و اعتماد جهان نسبت به زعفران افغانستان گسترش یابد.

در همین حال، بشیر احمد احمدی، سرپرست ریاست زراعت هرات گفت، این آزمایشگاه توانایی ۱۸ نوع آزمایش را دارد تا زعفران کشور با کیفیت بالا و مطابق با معیارهای جهانی صادر گردد.

احمدی افزود:”بعد از این زعفران تمام شرکت‌ها در این‌جا آزمایش کیفیت شده و بعد اجازۀ فروش و صادرات آن داده می‌شود.”

احمدی علاوه کرد، این آزمایشگاه با هزینه ۵۰ هزار دلار آمریکایی به همکاری وزارت زراعت افغانستان ساخته شده است.

به گفته احمدی، این آزمایش در کنار تشخیص کیفیت توانایی تشخیص امراض و آفات زعفران نیز دارد که در مزرعه ها انجام خواهد شد.

احمدی علاوه کرد، امسال تولید زعفران در هرات نزدیک به ۱۰ تًن رسیده است که نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است.

ولایت هرات در غرب افغانستان یکی از بزرگترین ولایت های این کشور در تولید زعفران است اما شماری از بازرگانان افغان از قاچاق زعفران ایران به افغانستان شکایت کرده و مدعی اند، این کار سبب کاهش مشتریان این گیاه شده است.

آنها مدعی اند، زعفران ایران بصورت غیرقانونی وارد افغانستان گردیده و بنام این کشور به بازارهای جهانی صادر میگردد که این کار سبب کاهش اعتماد جهان نسبت به زعفران افغانستان شده است.

این خبر در شرایطی مطرح گردیده که زعفران افغانستان در گذشته در شماری از کشورهای منطقه تشخیص کیفیت می شد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

آتیئست ....- گمراه تر از گمراه کسی است ک ب جای ترک دین دینش را عوض میکند..... ما همه بشر بودیم!... تا اینکه نژاد! ارتباطمان را برید!! مذهب! از یکدیگر جدایمان ساخت!! سیاست! بینمان دیوار کشید!! و ثروت! از ما طبقه ساخت 👤صادق هدايت

تعداد نوشته ها : 2459

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا