کاهش چشمگیراعتبار لیر ترکیه و تاثیر آن بر بازار ایران Reviewed by Momizat on .  روز گذشته نگرانی‌ها در خصوص سردتر شدن روابط ترکیه و آمریکا بیش از پیش شده است و همین موضوع هم بر کاهش ارزش لیر تاثیر گذشت کاهش چشمگیر ارزش لیر ترکیه در برابر د  روز گذشته نگرانی‌ها در خصوص سردتر شدن روابط ترکیه و آمریکا بیش از پیش شده است و همین موضوع هم بر کاهش ارزش لیر تاثیر گذشت کاهش چشمگیر ارزش لیر ترکیه در برابر د Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » کاهش چشمگیراعتبار لیر ترکیه و تاثیر آن بر بازار ایران

کاهش چشمگیراعتبار لیر ترکیه و تاثیر آن بر بازار ایران

کاهش چشمگیراعتبار لیر ترکیه و تاثیر آن بر بازار ایران
 
 روز گذشته نگرانی‌ها در خصوص سردتر شدن روابط ترکیه و آمریکا بیش از پیش شده است و همین موضوع هم بر کاهش ارزش لیر تاثیر گذشت کاهش چشمگیر ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا و ایران، اتفاقی‌ که بیشتر از دلایل اقتصادی به خاطر مسائل سیاسی و بحران رابطه میان ترکیه و آمریکا رخ داده است.

کیهان نوین: تغییر برخی‌ از قوانین بانک مرکزی و تنش‌های موجود در رابطه با نرخ بهره در کنار به تعویق افتادن دادگاه رضا ضرب و احتمال محکومیت هالک بانک ترکیه به دلیل دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران از جمله مهمترین دلایل این سقوط تاریخی‌ اعلام شده است.

رجب طیب اردوغان همواره پرونده رضا ضرب را نه اقتصادی که صرفا با موضوعات سیاسی مرتبط دانسته است و آمریکا را متهم کرده که در خصوص این پرونده رویکرد سیاسی اتخاذ کرده است.

از روز گذشته اما نگرانی‌ها در خصوص سردتر شدن روابط ترکیه و آمریکا بیش از پیش شده است و همین موضوع هم بر کاهش ارزش لیر تاثیر گذشت.

حالا هر دلار آمریکا، ۳/۹۸ لیر ارزش دارد و این یعنی‌ پایین‌ترین سطح ارزش لیر در برابر دلار آمریکا.

این در حالی‌ است که ارزش ریال ایران هم در برابر ارز‌های معتبر جهانی‌ از جمله دلار آمریکا در چند هفته گذشته نسبت به چند سال گذشته سقوطی قابل توجه داشت و امروز هر دلار آمریکا ۴۱۲۴ تومان معامله شد.

در همین حال لیر ترکیه هم به نسبت بازار جهانی‌ در ایران ارزش خود را از دست داده و با کمی‌ افزایش نسبت به روز گذشته امروز ۱۰۷۰ تومان به فروش رسید.

در این میان شاید کاهش ارزش لیر بیشتر از همه به سود مسافران ایرانی‌ شده که در سال‌های اخیر به دلیل نیاز نداشتن به ویزا یکی‌ از مهمترین مقاصد گردشگری آنها بوده است.

هرچند برخی‌ از کارشناسان پیش بینی‌ می‌‌کنند در صورت افزایش تقاضا و کاهش لیر در چند روز آینده، تبدیل ریال به لیر در بازار ایران به آسانی روز‌های قبل نباشد.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5470

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا