افزایش ۱۵درصدی قیمت نان در ایران Reviewed by Momizat on . افزایش 15 درصدی قیمت‌ جدید نان‌از اول آذرماه در سراسر کشور توزیع می‌شود.افزایش قیمت‌ها در حالی صورت گرفته که نه تنها بسیاری از کیفیت نانی که می‌خرند نسبت به هزی افزایش 15 درصدی قیمت‌ جدید نان‌از اول آذرماه در سراسر کشور توزیع می‌شود.افزایش قیمت‌ها در حالی صورت گرفته که نه تنها بسیاری از کیفیت نانی که می‌خرند نسبت به هزی Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » افزایش ۱۵درصدی قیمت نان در ایران

افزایش ۱۵درصدی قیمت نان در ایران

افزایش ۱۵درصدی قیمت نان در ایران
 
افزایش ۱۵ درصدی قیمت‌ جدید نان‌از اول آذرماه در سراسر کشور توزیع می‌شود.افزایش قیمت‌ها در حالی صورت گرفته که نه تنها بسیاری از کیفیت نانی که می‌خرند نسبت به هزینه‌ای که برای آن می‌پردازند رضایت ندارند.

کیهان نوین: نان سنگک ۹۲۰ تومان، بربری ۷۵۰ تومان، تافتون ۴۶۰ تومان و لواش ۲۴۰ تومان. این قیمت‌های جدید نان‌هایی ست که از امروز اول آذرماه با افزایش ۱۵ درصدی در سراسر کشور توزیع می‌شود آن هم بدون اضافه شدن گرمی به وزن چانه‌ی آن. با این وجود بسیاری از نانواها این میزان افزایش را ناکافی می‌دانند و می‌گویند توان کافی برای پرداخت حقوق کارگران و مخارج مختلف خود را ندارند.

به گفته‌ی تحلیلگران اقتصادی، افزایش قیمت نان، هرچند ناچیز، نسبت به کالاهای دیگر ابعاد اجتماعی ویژه‌ای دارد؛ چرا که در کنار عوامل اقتصادی، جامعه بخصوص اقشار کم‌درآمد به این مسئله واکنش نشان خواهند داد. افزایش تدریجی قیمت، باعث حذف غذای اصلی در سبد کالای مردم و بروز پیامدهای روانی و اجتماعی خواهد شد.

بسیاری از جمله نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، افزایش قیمت نان را اجحافی بزرگ در حق مردم می‌دانند و می‌گویند این فشار مردم را خرد می‌کند. در همین راستا، این سوال مطرح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که آیا همزمان توان خرید مصرف کنندگان ایرانی نیز به همین میزان بالا می‌رود؟

افزایش قیمت‌ها در حالی صورت گرفته که نه تنها بسیاری از کیفیت نانی که می‌خرند نسبت به هزینه‌ای که برای آن می‌پردازند رضایت ندارند، بلکه از نحوه پخت، بهداشت و میزان دورریز زیاد آن هم گله‌مندند؛ چرا که از قدیم‌الایام نان را برکت سفره‌شان می‌دانند و اسراف آن را گناهی بزرگ.

در این میان نانواها پایین بودن کیفیت آرد را دلیل این موضوع می‌دانند و تقصیر را گردن کشاورزان و آردسازان می‌اندازند. به گفته‌ی کارشناسان تولید نان یک چرخه است و عواملی مختلفی از جمله نوع بذر، شرایط آبیاری، تجهیزات کارخانه‌های تولید آرد تا دیواره‌ی تنوری که خمیر به آن می‌چسبد در کیفیت آن تاثیر دارد و به آسانی نمی‌توان یک گروه و نهاد را مقصر خواند.

در این میان خبرهایی از سیلوهایی که گچ و ماسه را با گندم و آرد مخلوط میکنند بازار شایعه را داغ کرده است. با اینکه پیشتر رییس انجمن آرد سازان مدعی شده بود درون گندم‌های تولید داخل هفت درصد خاک وجود دارد، اما این ادعا از سوی معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی رد شد؛ بهانه‌ای برای برخی از نانواهایی‌ها.

با توجه به انتقادهایی که همواره نسبت به سیاست دستوری در اقتصاد و بالا بردن بخشنامه‌ای قیمت‌ها مطرح است، به نظر می رسد مسئولان باید راهکارهای اصولی‌تری را در نظر بگیرند وگرنه با افزایش یکجانبه‌ی قیمت‌ها و بر هم خوردن تعادل قدرت خرید مردم، نه تنها تبعات اجتماعی و سیاسی آن ممکن است گریبان خود دولت را بگیرد، بلکه بعید نیست لفظ عامیانه‌ی «نان خالی خوردن» هم به دست مایه طنز بین آیندگان بدل شود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5470

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا