ترور یک فعال سیاسی ایرانی در لاهه هلند Reviewed by Momizat on .  یک فعال سیاسی ایرانی که از او به عنوان یکی از رهبران یک گروه جدایی‌طلب عرب خوزستانی یاد می‌شود روز چهارشنبه در شهر لاهه به ضرب گلوله کشته شد. کیهان نوین: به گز  یک فعال سیاسی ایرانی که از او به عنوان یکی از رهبران یک گروه جدایی‌طلب عرب خوزستانی یاد می‌شود روز چهارشنبه در شهر لاهه به ضرب گلوله کشته شد. کیهان نوین: به گز Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » ترور یک فعال سیاسی ایرانی در لاهه هلند

ترور یک فعال سیاسی ایرانی در لاهه هلند

ترور یک فعال سیاسی ایرانی در لاهه هلند
 
 یک فعال سیاسی ایرانی که از او به عنوان یکی از رهبران یک گروه جدایی‌طلب عرب خوزستانی یاد می‌شود روز چهارشنبه در شهر لاهه به ضرب گلوله کشته شد.

کیهان نوین: به گزارش تلویزیون دولتی هلند، احمد مولا ابوناهض «مشهور به احمد نیسی» روز چهارشنبه، ۱۷ آبان‌ماه، در مقابل محل زندگی‌اش در شهر لاهه به قتل رسیده است.

تلویزیون هلند از احمد مولا به عنوان «یکی از رهبران جنبش آزادی‌بخش الاحواز» یاد کرده است. وب‌سایت خبری «ایران امروز» از هلند به نقل از «نزدیکان» او «ماموران امنیتی جمهوری اسلامی» را مسئول قتل او معرفی می‌کند.

«جنبش آزادی‌بخش الاحواز» که ایران آن را گروهی تروریستی می‌شناسد فعالیت خود را از اواسط سال ۱۳۷۶ آغاز و هدف خود را «رهایی خوزستان، بوشهر و هرمزگان و جزایر خلیج فارس» اعلام کرد.

هنوز از هویت مهاجمان به احمد مولا اطلاعی در دست نیست. برخی گزارش‌ها در رسانه‌های هلندی از بازداشت آنها خبر می‌دهند، اما گزارش‌های دیگر حاکی از فرار این افراد از محل حادثه است.

بنا بر این گزارش‌ها، احمد مولا، ۵۴ ساله، در سال ۲۰۰۵ به همراه خانواده‌اش ایران را به قصد زندگی در هلند ترک کرد.

«جنبش آزادی‌بخش الاحواز» که آقای مولا یکی از رهبران آن معرفی می‌شود به فعالیت مسلحانه علیه جمهوری اسلامی اعتقاد دارد.

سازمان عفو بین‌الملل در سال ۱۳۸۵ عبدالله منصوری، یک فعال عرب ایرانی-هلندی، را رهبر این گروه معرفی کرده بود.

عبدالله منصوری در سال ۲۰۰۷ میلادی، ۱۳۸۵، در سوریه بازداشت و به گفته سخنگوی وقت وزارت خارجه هلند، پنج روز بعد به ایران تحویل داده شده بود.

آقای منصوری در سال ۹۳ از زندان آزاد شد.

در فروردین سال ۱۳۹۴ طی حمله افراد مسلح به پایگاه پلیس «گمبوعه» در شهرستان حمیدیه در ۲۵ کیلومتری غرب اهواز، سه مامور انتظامی کشته و دو نفر زخمی شدند.

پس از این حمله بود که گروهی با نام «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» مسئولیت حمله را بر عهده گرفت و مدعی شد یک «پادگان متعلق به سپاه پاسداران» را هدف حمله قرار داده است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

من صدای زندانیان سیاسی و عقیدتی هستم .

تعداد نوشته ها : 2421

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا