ایران در عرصه برابری جنسیتی در رتبه ۱۴۰قرار دارد Reviewed by Momizat on . طبق اعلام مجمع اقتصاد جهانی  خود درباره برابری جنسیتی در ۱۴۴ کشور جهان اعلام کرد که زنان ایرانی  امکان دسترسی  به تحصیل، بهداشت و درمان عمومی، شرکت در امور اقتص طبق اعلام مجمع اقتصاد جهانی  خود درباره برابری جنسیتی در ۱۴۴ کشور جهان اعلام کرد که زنان ایرانی  امکان دسترسی  به تحصیل، بهداشت و درمان عمومی، شرکت در امور اقتص Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » ایران در عرصه برابری جنسیتی در رتبه ۱۴۰قرار دارد

ایران در عرصه برابری جنسیتی در رتبه ۱۴۰قرار دارد

ایران در عرصه برابری جنسیتی در رتبه ۱۴۰قرار دارد
 
طبق اعلام مجمع اقتصاد جهانی  خود درباره برابری جنسیتی در ۱۴۴ کشور جهان اعلام کرد که زنان ایرانی  امکان دسترسی  به تحصیل، بهداشت و درمان عمومی، شرکت در امور اقتصادی و سیاسی را ندارند.

کیهان نوین: بر اساس این گزارش،‌ ایران در بین پنج کشوری قرار گرفته که شاخص برابری زن و مرد در آنها بدترین شاخص در جهان است.

در گزارش مجمع اقتصاد جهانی تاکید شد که علی رغم پیشرفت مداوم، اما کند در یک دهه گذشته شاخص برابری جنسیتی در سال جاری میلادی روندی نزولی را طی کرده است.

مجمع اقتصاد جهانی هر سال با بررسی تفاوت‌های موجود بین زنان و مردان در زمینه‌های بهداشت و درمان، آموزش، سیاست و اقتصاد فهرستی از کشورهای مختلف جهان تهیه می‌کند.

در رده‌بندی جدید مانند سال‌های گذشته، ایسلند از نظر برابری جنسیتی بهترین و یمن بدترین کشور جهان معرفی شده‌اند.

در کنار ایسلند کشورهای نروژ، فنلاند، روآندا و سوئد در صدر جدول قرار گرفته‌اند.

این پنج کشور بهتر از کشورهای دیگر جهان توانسته‌اند برابری زن و مرد را در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تضمین کنند.

از ۱۴۴ کشور مورد مطالعه ایران، چاد، سوریه، پاکستان و یمن در قعر جدول قرار گرفته‌اند و از آنها به‌عنوان کشورهایی یاد می‌شود که زنان از کمترین حقوق اجتماعی، سیاسی و اقتصادی برخوردارند.

در رده بندی سال گذشته میلادی، ایران و عربستان سعودی به ترتیب در رده‌های ۱۳۹ و ۱۴۱ بودند ولی امسال ایران به رده ۱۴۰ سقوط کرده و عربستان به رتبه ۱۳۸ ارتقاء یافته است.

در این گزارش به پس‌رفت نسبی ایران در زمینه‌های آموزش‌، بهداشت و درمان زنان اشاره شده ولی گفته شده که شرکت زنان در امور اقتصادی و سیاسی اندکی پیشرفت کرده است.

عربستان سعودی در چند ماه گذشته رانندگی زنان و شرکت آنها در چند استادیوم ورزشی را آزاد اعلام کرده است. این در حالی‌ست که در ایران زنان هنوز اجازه حضور در ورزشگاه‌ها را ندارند.

مجمع اقتصاد جهانی در گزارش سالانه خود هزینه مادی عدم برابری کامل جنسیتی در کشورهای بزرگ جهان را هم ارزیابی کرده است.

بر اساس این ارزیابی، در صورتی‌که برابری جنسیتی کامل در عرصه اقتصادی در آمریکا تامین شود تولید ناخالص ملی در آن کشور ۱۷۰۰ میلیارد دلار رشد خواهد کرد.

رشد تولید ناخالص ملی در صورت برابری کامل زن و مرد در عرصه های اقتصادی در بریتانیا ۲۵۰ میلیارد دلار و در چین هم ۲۵۰۰ میلیارد دلار ارزیابی شده است.

در گزارش مجمع اقصاد جهانی گفته شده که با ادامه روند کنونی پیشرفت در برابری زن و مرد در سطح جهان، یکصد سال دیگر می‌توان شاهد برابری کامل زنان و مردان بود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5536

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا