انتقال اولین محمله گندم از هند به افغانستان از طریق چابهار Reviewed by Momizat on . اولین محموله کمک‌های هند که از طریق بندر چابهار در ایران به افغانستان خواهد رسید، امروز یکشنبه ۷ عقرب/آبان هند را ترک کرد. کیهان نوین: اولین محموله کمک‌های هند اولین محموله کمک‌های هند که از طریق بندر چابهار در ایران به افغانستان خواهد رسید، امروز یکشنبه ۷ عقرب/آبان هند را ترک کرد. کیهان نوین: اولین محموله کمک‌های هند Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » انتقال اولین محمله گندم از هند به افغانستان از طریق چابهار

انتقال اولین محمله گندم از هند به افغانستان از طریق چابهار

انتقال اولین محمله گندم از هند به افغانستان از طریق چابهار
 
اولین محموله کمک‌های هند که از طریق بندر چابهار در ایران به افغانستان خواهد رسید، امروز یکشنبه ۷ عقرب/آبان هند را ترک کرد.

کیهان نوین: اولین محموله کمک‌های هند که از طریق بندر چابهار در ایران به افغانستان خواهد رسید، امروز یکشنبه ۷ عقرب/آبان هند را ترک کرد. این محموله‌ شامل ۱۵هزار تن گندم کمکی هند به افغانستان است. وزیران امور خارجه افغانستان و هند در یک کنفرانس ویدیویی استفاده از بندر چابهار را برای نزدیکی روابط و توسعه اقتصادی هر سه کشور مهم خواندند سال گذشته افغانستان، هند و ایران موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر مبنای آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند. سوشما سواراج، وزیر امور خارجه هند در کنفرانس ویدئویی امروز اعلام کرد ارسال محموله‌های گندم به افغانستان آغاز شده و گفت که این محموله‌ها از بندر کندلا در ایالت گجرات از طریق بندر چاه بهار به افغانستان می‌رسد. هند در سال جاری میلادی وعده کرده ۱۱۰ هزار تن گندم به افغانستان کمک کند که در شش ماه آینده از راه بندر چابهار به افغانستان خواهد رسید. قرار است این گندم در “ذخایر استراتژیک وزارت زراعت و مالداری” در شش ولایت افغانستان نگهداری شود. در همین حال نارندرا مودی، نخست وزیر هند هم در توییتر آغاز انتقال محموله گندم را به افغانستان و ایران تبریک گفت و نوشت که “این پیشرفت صفحه جدیدی را در همکاری‌ها و روابط منطقه‌ای رقم می‌زند.” سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند گفت: “ما به منظور برداشتن موانع و با استفاده از جغرافیا و افکارمان راه دهلیز هوایی را افتتاح کردیم و اینک برای گسترش آن تلاش می‌کنیم تا راه‌های آبی را هم بپیماییم و به همدیگر برسیم.” این کشور از سال ۲۰۰۲ میلادی وعده کمک ۱.۱ میلیون تن گندم به افغانستان را کرده که تا حالا بیشتر از هفتصد هزار تن آن را از راه‌های مختلف به افغانستان رسانده است. حالا مقامات هر دو کشور امیدوارند که ۱۱۰ هزار تن گندم کمک هند تا شش ماه دیگر از طریق چابهار به افغانستان برسد. افغانستان به عنوان یک کشور محاط به خشکی همواره به راه‌های ترانزیت کشورهای همسایه خود بویژه پاکستان نیازمند است، هر چند پاکستان گاهی هم برای افغانستان مشکلات ترانزیتی ایجاد می‌کند. افغانستان سال‌ها است تلاش دارد تا از این وابستگی بکاهد و می‌گوید بندر چابهار می‌تواند به یک نقطه مهم همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی تبدیل شود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 983

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا