گزارشی از نقض حقوق بشر توسط حکومت جمهوری اسلامی طی ماه گذشته Reviewed by Momizat on . دراین گزارش به افزایش اجرای حکم اعدام ، بازداشت های خودسرانه ؛ فعالین  سیاسی؛ و دستگیریهای اقلیت های مذهبی ،بهاییان ،مسیحیان،واهل سنت انجام شده است. همچنین نگاه دراین گزارش به افزایش اجرای حکم اعدام ، بازداشت های خودسرانه ؛ فعالین  سیاسی؛ و دستگیریهای اقلیت های مذهبی ،بهاییان ،مسیحیان،واهل سنت انجام شده است. همچنین نگاه Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » top » گزارشی از نقض حقوق بشر توسط حکومت جمهوری اسلامی طی ماه گذشته

گزارشی از نقض حقوق بشر توسط حکومت جمهوری اسلامی طی ماه گذشته

گزارشی از نقض حقوق بشر توسط حکومت جمهوری اسلامی طی ماه گذشته
 
دراین گزارش به افزایش اجرای حکم اعدام ، بازداشت های خودسرانه ؛ فعالین  سیاسی؛ و دستگیریهای اقلیت های مذهبی ،بهاییان ،مسیحیان،واهل سنت انجام شده است. همچنین نگاهی کوتاه به شکنجه های انجام شده در زندانهای مخوف جمهوری اسلامی می پردازیم.کیهان نوین: طی شهريور اجرای ۴۲حکم اعدام در ایران از منابع مختلف گزارش شده است. از این تعداد اعدامها؛ ۷مورد در ملاءعام و ۳۵مورد در زندانها اجرا شده است. به این ترتیب در ماه سپتامبر روزانه حداقل یک اعدام در ایران صورت گرفت.

اعدامها در ۱۹شهر و در زندانهای مرکزی اردبیل؛ مرکزی تبریز؛ عادل آباد شیراز؛ پارسیلون خرم آباد؛ کرج؛ ندامتگاه مرکزی کرج؛ مرکزی مشهد؛ بروجرد؛ مرکزی زنجان؛ گوهردشت؛ کرمان؛ مرکزی قزوین (چوبین در)؛ مرکزی قم؛ مرکزی

ارومیه و مرکزی یاسوج و اعدام در ملاءعام در پارس آباد در استان اردبیل؛ میدان ۲۲بهمن ایلام؛ بلوار مدرس ایلام؛ اسلام آباد غرب؛ عنبرآباد کرمان؛ فلکه شهرداری سلماس؛ شهرستان آق قلا در گلستان؛ انجام شد.
سنین اعدام شدگان بين ۲۴ تا ۴۰سال بوده است. البته مشخصات بسياري از اعدام شدگان بصورت كامل و دقيق اعلام نشده و به همين علت طيف سني اعدام شدگان دقیق و کامل نيست.

اتهام زندانیان اعدام شده عموما جرائم اجتماعی مثل مواد مخدر؛ قتل؛ تجاوز؛‌ لواط و سرقت اعلام شده است.
در یک مورد در زندان مرکزی اردبیل زندانیان با اجبار و به دستور دادستان استان اردبیل برای دیدن صحنه اعدام همبند خود به صحنه اعدام برده شدند.

شکنجه و فشار در زندانهای ایران در شهريور

در شهريور ۱۳۹۶ مواردي از شكنجه جسماني؛ شکنجه روحی و روانی؛ شلاق زدن؛ قطع عضو و گرداندن در شهر وجود داشته است.

از جمله زندانی سیاسی علی معزی علیرغم بیماری حاد در مراجعه به بهداری زندان تهران بزرگ بدون هیچ رسیدگی و دادن دارو برگردانده شد. زندانی دیگری به نام افلاطونی به دلیل بیماری شدید دیابت و بالا بودن قند خود در زندان بزرگ تهران به حالت اغماء رفته ولی هیچ اقدامی برای وی نشده است.

سعید شیرزاد توسط مسئولین زندان گوهردشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و مسلم شیری بصورت مدام در قرنطینه بیرونی زندان مرکزی اردبیل با شلاق شکنجه میشود بطوری که دچار مشکل و بیماری از ناحیه لگن شده است.

عیسی براهویی در اثر شکنجه و ضرب و شتم و اذیت و آزار رئیس بند زندان مرکزی زاهدان خودکشی کرد. میثم صابر در پی اعتراض به رفتار گار زندان مرکزی اردبیل به صورت تنبهی به میله های زندان در بخش قرنطینه زنجیر شد.
مواردی از صدور حکم شلاق و اجرای حکم شلاق در ماه اخیر در ایران انجام شد. از جمله خانمی به نام لیلا بیات در دادسرای ارشاد ناحیه۲۱ تهران ۳۰ضربه شلاق زده شد.

در شهريور ماه حکم قطع عضو سه زندان اجرا و دستشان قطع شد.۳زندانی در زندان مرکزی قم دستشان قطع شد.
در راستای سیاست سرکوب یک زندانی جوان زندانی در منطقه نایسر سنندج به قصد تحقیر؛ گردانده شد.
طبق آمار اخبار علنی و اخبار خبرگزاریها،‌ تعداد دستگیریها در ماه سپتامبر ۱۵۵۸مورد بوده که نسبت به ماه اوت ۵برابر است.

دستگیریهای گسترده به دلایل سیاسی؛ اجتماعی؛ مذهبی و دستگیری های خودسرانه درشهريور ماه

بر اساس گزارشها و آمار منتشر شده در شهريور ماه بیش از ۱۵۰۰ دستگیری به دلایل مختلف در شهرهای ایران توسط نیروهای امنیتی؛ اطلاعاتی و انتظامی انجام شد.

این آمار ۵ برابر آمار دستگیریها در ماه میلادی گذشته است. ۲۷۷ مورد دستگیری سیاسی در ماه اخیر وجود داشت. ۲۰ نفر از این دستگیریها به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی به کشته شدن کولبران؛ حدود ۱۵۰ نفر به دلیل شرکت در تجمع مربوط به همه پرسی اقلیم کردستان و بقیه در خصوص موارد دیگر بوده است. این دستگیریها توسط نیروی انتظامی؛ مأموران امنیتی؛ مأمورین اطلاعاتی و سپاه صورت گرفته است.

حدود ۱۱۰۰ دستگیری خودسرانه در ماه اخیر انجام شد. این دستگیریها به دلایل شرکت در میهمانیهای مختلط؛ داشتن سلاح و شرکت در کارهای مسلحانه؛ ۱۳۱ مورد کودکان کار؛ ۷۰ کودک افغانی ؛ عاملان تیراندازیها و دارندگان سلاحهای غیرمجاز: مدیران تلگرامی و … بوده است.

همچنین در ماه اخیر حداقل شش نفر از شهروندان بهایی و نوکیشان مسیحی توسط مأموران وزارت اطلاعات و مأموران امنیتی دستگیر شده اند.
علاوه بر دستگیریهای بالا بیش از ۲۰۰ نفر تحت عنوان اراذل و اوباش توسط نیروی انتظامی در تهران دستگیر شدند.

نکته قابل توجه اینست که به دلیل سرکوب و اختناق در ایران تعداد واقعی این آمارها بیش از این است و فعالین حقوق بشری تنها قادر به تهیه این میزان اخبار و گزارش از شهرهای کشور بوده اند.
همکاران ما در نه به زندان نه به اعدام از همه هموطنان در ایران و یا ساکنین کشورهای دیگر درخواست داریم که در رابطه با خبرهای سرکوب؛ اعدام و دستگیری در ایران فعال بوده و اخبار و گزارشهای مربوطه را برای ما ارسال کنید.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5540

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا