واکنش آمریکا به حمایت نظامی جمهوری اسلامی از حماس Reviewed by Momizat on . آمریکا در سازمان ملل جمهوری اسلامی را به خاطر تامین نیازهای جنبش حماس هدف انتقاد قرار داده و احتمال تخطی جمهوری اسلامی از برجام را مطرح کرده است. کیهان نوین: در آمریکا در سازمان ملل جمهوری اسلامی را به خاطر تامین نیازهای جنبش حماس هدف انتقاد قرار داده و احتمال تخطی جمهوری اسلامی از برجام را مطرح کرده است. کیهان نوین: در Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » واکنش آمریکا به حمایت نظامی جمهوری اسلامی از حماس

واکنش آمریکا به حمایت نظامی جمهوری اسلامی از حماس

واکنش آمریکا به حمایت نظامی جمهوری اسلامی از حماس
 
آمریکا در سازمان ملل جمهوری اسلامی را به خاطر تامین نیازهای جنبش حماس هدف انتقاد قرار داده و احتمال تخطی جمهوری اسلامی از برجام را مطرح کرده است.

کیهان نوین: در بیانیه‌ای که دفتر نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل منتشر کرده، با یادآوری اظهارات اخیر یحیی سینوار، رهبر جنبش حماس که جمهوری اسلامی را بزرگترین حامی نظامی و مالی این گروه معرفی کرده بود، آمده است: “اگرچه حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم خبری جدید نیست با اینهمه این سخنان به منزله اعترافی تکان‌دهنده است.”

این بیانیه می‌گوید که “تحت قطعنامه شماره ٢٢٣١ مصوب شورای امنیت، جمهوری اسلامی حق صادرات اسلحه بدون مجوز شورای امنیت را ندارد” و می‌افزاید که “این همان قطعنامه شماره ٢٢٣١ است که برجام، یعنی توافق هسته‌ای با ایران را در بر می‌گیرد.”
قطعنامه شماره ٢٢٣١ شورای امنیت در پی حصول و در تایید برجام صادر شد و تحریم‌های هسته‌ای بین‌المللی علیه ایران را لغو کرد.

در این بیانیه به نقل از نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل آمده است که “جمهوری اسلامی بار دیگر ماهیت واقعی خود را نشان داد. جمهوری اسلامی باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد عضوی از خانواده ملل باشد که از آنها انتظار می‌رود تعهدات بین‌المللی خود را جدی بگیرند یا اینکه مایل است رهبری یک حرکت تروریستی جهادی را برعهده داشته باشد، اما نمی‌تواند در یک زمان واحد، هر دو اینها باشد.” گروه‌های اسلامگرای تندرو عملیات خشونت آمیز خود را “جهاد” می‌نامند و به همین دلیل نیز در کشورهای غربی به گروه‌های “جهادی” شهرت یافته‌اند.

هیلی افزوده است: “وقت آن شده است که جامعه بین‌المللی از جمهوری اسلامی بخواهد در برابر همان معیارهایی پاسخگو باشد که برای تمامی کشورهایی در نظر گرفته شده که واقعا برای صلح و امنیت ارزش قایل هستند.”
در بیانیه نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، اظهارات یکی از سخنگویان دولت ایران یادآور شده که چند روز پیش نظرات آمریکا برای دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مراکز نظامی ایران را “رویای محض” توصیف کرده بود.” چند روز پیش سرتیپ پاسدار مسعود جزایری، سخنگوی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در واکنش به گزارش‌های حاکی از نگرانی آمریکا در عدم دسترسی آژانس به مراکز مظنون به فعالیت غیرمجاز هسته‌ای گفت: “مقامات آمریکایی آرزوهای خود را در قالب برخی گزاره‌های به اصطلاح الزام آور و به خیال خودشان از روی قدرت مطرح می‌کنند که بیشتر شبیه خواب کودکانه بوده و هرگز محقق نخواهد شد.”

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5468

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا