صدورویزای سفر و مجوز پرواز اختصاصی هیأت عربستان سعودی برای ورود به ایران Reviewed by Momizat on . بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که بعد از فراز و شیب های سیاسی ویزای سفر و مجوز پرواز اختصاصی هیأت عربستان سعودی برای ورود به ایران صادر شده است. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که بعد از فراز و شیب های سیاسی ویزای سفر و مجوز پرواز اختصاصی هیأت عربستان سعودی برای ورود به ایران صادر شده است. Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » صدورویزای سفر و مجوز پرواز اختصاصی هیأت عربستان سعودی برای ورود به ایران

صدورویزای سفر و مجوز پرواز اختصاصی هیأت عربستان سعودی برای ورود به ایران

صدورویزای سفر و مجوز پرواز اختصاصی هیأت عربستان سعودی برای ورود به ایران
 
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که بعد از فراز و شیب های سیاسی ویزای سفر و مجوز پرواز اختصاصی هیأت عربستان سعودی برای ورود به ایران صادر شده است. این هیأت قرار است به منظور بازدید از ساختمان‌های دیپلماتیک عربستان به ایران سفرگنند.کیهان نوین:اولین هیأت دیپلماتیک عربستان سعودی احتمالا پس از پایان ایام حج به ایران می‌آید. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یک‌شنبه ۱۲ شهریور ضمن اعلام این خبر گفت: «هیأت سعودی صرفا برای بازدید از ساختمان‌های دیپلماتیک می‌آید زیرا پس از قطع روابط دو کشور، این ساختمان‌ها خالی بوده است. در عین حال ما هم از ساختمان های خود در عربستان بازدید خواهیم کرد.»

روابط دیپلماتیک ایران و عربستان پس از حمله گروه‌های تندرو به سفارت این کشور در تهران و کنسولگری آن در مشهد در اعتراض به اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه در عربستان، در سال ۱۳۹۴ به طور کامل قطع شد.
سخنگوی وزارت خارجه ایران حالا خبر از سفری داده که می‌تواند اولین قدم در از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور باشد.

برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که هیأت سعودی قرار است درباره پرداخت غرامت خسارت‌های وارده به ساختمان‌های دیپلماتیک خود در ایران با مقامات ایرانی گفت‌وگو کند. از سوی دیگر برخی معتقدند ایران بایستی بابت کشته شدن ۴۰۰ زائر خود در جریان حادثه منا از عربستان غرامت بگیرد.

بهرام قاسمی اما این موضوع را رد کرده و گفته است: «این سفر ربطی به بحث غرامت ندارد و تاکنون در این خصوص صحبتی نشده است و چنین بحثی مطرح نیست.»

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، هیأت عربستانی درخواست مجوز پرواز اختصاصی برای سفر به ایران کرده بود که با این درخواست موافقت شده و بدین ترتیب این هیأت با پرواز اختصاصی به ایران خواهد آمد.
قاسمی زمان انجام این سفر را احتمالا پس از پایان ایام حج عنوان کرده است.

روابط ایران و عربستان در دوران زمامداری محمد بن سلمان ولیعهد این کشور به تیرگی بیشتری گراییده است. یکی از شروط عربستان برای پایان دادن به محاصره اقتصادی قطر، قطع روابط این کشور با ایران بود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5468

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا