مهاجرت اجباری مردم سیستان و بلوچستان در پی خشکی رودخانه هامون Reviewed by Momizat on . رودخانه هامون در مرز مشترک ایران و افغانستان قرار دارد که در طول سال های طولانی این رودخانه دستخوش قراردادهای گوناگون بین مقامات ایرانی و افغانی قرار گرفته است. رودخانه هامون در مرز مشترک ایران و افغانستان قرار دارد که در طول سال های طولانی این رودخانه دستخوش قراردادهای گوناگون بین مقامات ایرانی و افغانی قرار گرفته است. Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » مهاجرت اجباری مردم سیستان و بلوچستان در پی خشکی رودخانه هامون

مهاجرت اجباری مردم سیستان و بلوچستان در پی خشکی رودخانه هامون

مهاجرت اجباری مردم سیستان و بلوچستان در پی خشکی رودخانه هامون
 
رودخانه هامون در مرز مشترک ایران و افغانستان قرار دارد که در طول سال های طولانی این رودخانه دستخوش قراردادهای گوناگون بین مقامات ایرانی و افغانی قرار گرفته است.کیهان نوین: بنابر این گزارش، منابع کمیاب آب در مرز دو کشور باعث شده است تا هر کدام از دو دولت آب های دریاچه هامون را همانند طلا مهم بدانند و سهم خود را از دریاچه خواهان باشند که در این بین، مقامات دولتی افغانستان که منشا سرچشمه هامون در دست آنها قرار دارند سهم اندکی را برای دولت ایران در نظر گرفته اند.

گفتنی است که این دریاچه در جنوب شرقی ایران و در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و نیمه بیشتر آن در قسمت های زابل ایران واقع شده است و آب دریاچه هامون از کوه های واقع در کشور افغانستان سرچشمه می گیرد که منبع درامدی برای مردم محلی محسوب می شود.

در طول این سالها حتی افغان ها کمتر از سهم قرارداد نیز آب به ایران تقسیم کرده اند به گونه ای که در سال ۱۳۸۷ به گفته حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه وقت ایران دولت افغانستان آب هیرمند را به مدت هفت ماه به روی ایران قطع کرده است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5470

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا