افت واردات نفت کره جنوبی و هند از ایران طی ماه گذشته Reviewed by Momizat on . واردات نفت کره جنوبی و هند از ایران درطی ماه گذشته، کاهش یافت. واردات کره جنوبی از ایران در این ماه به کمترین حد خود در هشت ماه گذشته رسید. کیهان نوین: به گزارش واردات نفت کره جنوبی و هند از ایران درطی ماه گذشته، کاهش یافت. واردات کره جنوبی از ایران در این ماه به کمترین حد خود در هشت ماه گذشته رسید. کیهان نوین: به گزارش Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » افت واردات نفت کره جنوبی و هند از ایران طی ماه گذشته

افت واردات نفت کره جنوبی و هند از ایران طی ماه گذشته

افت واردات نفت کره جنوبی و هند از ایران طی ماه گذشته
 
واردات نفت کره جنوبی و هند از ایران درطی ماه گذشته، کاهش یافت. واردات کره جنوبی از ایران در این ماه به کمترین حد خود در هشت ماه گذشته رسید.

کیهان نوین: به گزارش خبرگزاری رویترز، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه مه به کمترین حد در هشت ماه اخیر رسید، و پالایشگرهای کره ای میزان کمتری میعانات گازی از ایران خریدند.

میعانات گازی نوعی نفت خام فوق سبک و گران‌قیمت است که از میادین گازی تولید می‌شود.

خرید نفت خام کره از ایران در ماه مه ۱۸.۷ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت و به ۱.۰۲ میلیون تن، معادل روزانه ۲۴۲ هزار و ۵۸ بشکه رسید. این میزان واردات کمترین حد از اکتبر گذشته بود که در آن کره ۹۰۲ هزار و ۹۸۷ تن نفت خام از ایران وارد کرده بود.

به گفته سخنگوی شرکت “اس کی اینوویشن”، صاحب شرکت “اس کی انرژی” بزرگ‌ترین پالایشگر کره‌ای، شرکت‌های کره ای به دلیل قیمت بالای میعانات ایران و وجود منابع دیگر برای واردات، حجم کمتری میعانات از ایران وارد کرده اند.

ایران که یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، است، از برنامه کاهش سقف تولید این سازمان با هدف افزایش قیمت‌ها معاف شده است. این امر به ایران اجازه داده است سهم بازارش را که در طول سال‌های تحریم از دست داده بود بازپس بگیرد.

کره جنوبی، یکی از خریداران عمده آسیایی نفت ایران، در بازه زمانی ژانویه به طور متوسط ۳۹۴ هزار و ۳۲۴ بشکه در روز نفت وارد کرد که نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته ۶۰ درصد افزایش را نشان می دهد.

این در حالی است که کل نفت وارداتی کره جنوبی در مجموع طی بازه یاد شده تنها ۱.۵ درصد رشد داشته است که نشان می‌دهد ایران سهم خود در بازار نفت این کشور را به سرعت بازپس گرفته است.

رویترز در گزارش دیگری آورده است که واردات نفت هند از ایران به کمترین حد از ماه ژوئن ۲۰۱۶ رسیده است. این اتفاق ممکن است اقدامی تلافی‌جویانه در پاسخ به عدم واگذاری طرح توسعه میدان گازی فرزاد-بی ایران به شرکت های هندی باشد.

هند که دومین خریدار بزرگ نفت خام ایران پس از چین به شمار می آید، روزانه ۴۸۷ هزار و ۶۰۰ بشکه نفت در ماه مه از ایران نفت وارد کرد که ۹ درصد کمتر از واردات در ماه آوریل و ۴۰ درصد کمتر از حداکثر واردات ثبت شده (در ماه اکتبر) است.

هند اعلام کرده است در سال مالی منتهی به مارس ۲۰۱۸، در نظر دارد در پاسخ به عدم واگذاری طرح توسعه میدان گازی فرزاد-بی ایران به شرکت های هندی، سفارش واردات نفت از ایران را حدود یک‌چهارم کاهش دهد.

طبق گزارش منابع هندی و روسی، پس از سال‌ها گفت‌وگو بین ایران و هند برای واگذاری این میدان گازی، ایران با شرکت گاز دولتی روسیه، گازپروم، در مورد این پروژه به توافق رسیده است.

ماه گذشته، ایران اعلام کرد طرف هندی پیشنهادی قابل قبول برای توسعه میدان فرزاد-بی ارائه نکرده است.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

پرواز از استبداد

تعداد نوشته ها : 5470

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا