اردوغان:بحران عراق و سوریه بدون حضور جمهوری اسلامی نخواهد شد Reviewed by Momizat on . رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین اظهارات خود بر نقش جمهوری اسلامی در حل بحران های عراق و سوریه تأکید و همچنین خواستار حضور عربستان و آمریکا در گفتگوهای آستانه شد. رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین اظهارات خود بر نقش جمهوری اسلامی در حل بحران های عراق و سوریه تأکید و همچنین خواستار حضور عربستان و آمریکا در گفتگوهای آستانه شد. Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » آخرین اخبار » اردوغان:بحران عراق و سوریه بدون حضور جمهوری اسلامی نخواهد شد

اردوغان:بحران عراق و سوریه بدون حضور جمهوری اسلامی نخواهد شد

اردوغان:بحران عراق و سوریه بدون حضور جمهوری اسلامی نخواهد شد
 
رئیس جمهور ترکیه در تازه ترین اظهارات خود بر نقش جمهوری اسلامی در حل بحران های عراق و سوریه تأکید و همچنین خواستار حضور عربستان و آمریکا در گفتگوهای آستانه شد.

کیهان نوین: به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان در گفت‌وگو با شبکه پرتغالی آرتی‌‌پی با اشاره به مشارکت جمهوری اسلامی، ترکیه و روسیه در گفت‌وگوهای آستانه قزاقستان در مورد سوریه، خواستار پیوستن آمریکا و عربستان به این گفت‌وگوها شد.

جورج کرول، سفیر آمریکا در قزاقستان، پیشتر به عنوان ناظر در این گفت‌وگوها حضور داشت.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین یادآور شد که دولت جدید آمریکا، نسبت به دولت اوباما رویکرد متفاوتی نسبت به جمهوری اسلامی اتخاذ کرده است.

رجب طیب اردوغان درباره رویکرد آنکارا نسبت به تهران نیز گفت که ترکیه در برخی موضوعات با جمهوری اسلامی هم‌نظر و در برخی دیگر دارای نظری متفاوت است.

وی گفت: «این بدان معنی نیست که ترکیه رویکردی مشابه آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی دارد.»

رجب طیب اردوغان افزود: «نمی‌توانید مسائل سوریه و عراق را بدون جمهوری اسلامی حل کنید. رژیم سوریه با جمهوری اسلامی همکاری دارد. من این توسعه‌‌طلبی فرقه‌ای را توسعه‌گرایی پارسی می‌نامم.»

پنجمین دور از گفت‌وگوهای آستانه که با ابتکارجمهوری اسلامی، ترکیه و روسیه برگزاری می‌شود قرار بود روز دوشنبه برگزار شود اما زمان آن به تعویق افتاده است.

رجب طیب اردوغان همچنین اقدام کشورهای عربی علیه قطر را نادرست خواند و گفت: «انتظار نداشتیم که علیه قطر هیچگونه محاصره‌ای صورت بگیرد. من به دیگر رهبران جهان تلفن‌های زیادی زده‌ام تا موضع را برای آنها توضیح دهم.»

رئیس جمهوری ترکیه افزود: «قطر کشوری است که بیشتر جمعیتش مسلمانند. محاصره‌کنندگان هم مسلمانند. یک مسلمان در ماه مبارک رمضان نباید مسلمان دیگر را در محاصره قرار دهد. ملک سلمان بهتر است این موضوع را تا پیش از پایان ماه مبارک رمضان حل‌وفصل کند.»

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 362

تمام حقوق این خبرگزاری بر اساس قانون کپی‌ رایت برای خبرگزاری کیهان نوین محفوظ است.

بازگشت به بالا